Náklady na bydlení loni rostly rychleji než výdělky. Stát vyplatil na příspěvcích přes dvacet miliard, jde o rekordní sumu pro rekordní počet domácností. Dávku na konci minulého roku pobíralo 286 tisíc žadatelů, jejich nárůst ale proti předchozím rokům zpomalil.

Jednou ze skupin, které rostoucí náklady pocítily nejpalčivěji, jsou senioři. Paní Vladimíře je sedmdesát. Ještě loni chodila do práce, pak ale dostala výpověď. Najednou jí tak z rozpočtu vypadlo dvacet tisíc korun a zbyl jen důchod – zhruba stejně vysoký jako její výdaje na bydlení v pražské garsonce.

Půl roku žila z úspor a z výdělků z brigád. Až když rezervu vyčerpala, požádala s pomocí Rady seniorů o příspěvek na bydlení. Měsíčně dostává tři a půl tisíce, přičemž náklady na bydlení počítá na dvanáct tisíc.

Stejně jako ona začalo loni nově pobírat dávku na patnáct tisíc domácností. Oproti roku 2021 jich celkem bylo dvakrát tolik. Tehdy se do problémů kvůli skokovému zdražování energií dostali podle Rady seniorů hlavně důchodci s nižší penzí.

Loni v poradnách pozorovali jiný trend. „Nárůst cen hypotéky zvedl, a to výrazně, i ceny nájemního bydlení. A pocítili to i senioři, kteří mají důchody průměrné nebo i nadprůměrné,“ přibližuje předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová.

Lepší dostupnost i více kvalifikovaných

Nárok na příspěvek na bydlení mají letos ty domácnosti, které za bydlení vydají víc než třicet procent svého příjmu. To zároveň nesmí být víc než průměrná cena bydlení v dané lokalitě. Pro Prahu a Brno ji ministerstvo práce a sociálních věcí vyčíslilo například pro domácnosti s jedním nebo dvěma členy na 17 300 korun, v menších obcích na čtrnáct tisíc. S dalšími členy hranice roste.

„Každý žadatel o příspěvek na bydlení nejdřív musí doložit nájemní smlouvu, potom výše platby energií za čtvrt roku,“ vysvětluje pracovnice sociální poradny Rady seniorů Daniela Dolejší. Potřeba je také doklad o příjmech. Ty domácnostem loni rostly pomaleji než výdaje na bydlení. Stát přispěl přes dvacet miliard korun.

„Vyplacená suma může mít hned několik příčin, jednou z nich je jednoznačně zlepšení dostupnosti. Lidé, kteří mají problémy s úhradou nákladů na bydlení, si mohou požádat o příspěvek on-line,“ popisuje mluvčí resortu práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Kvalifikovanými pro čerpání příspěvku se stalo mnohem více domácností, zdůvodňuje vyšší čísla vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle. „Zároveň pravidla úpravou normativů rozšířila okruh potenciálních žadatelů,“ dodává.

Podmínky má znovu změnit takzvaná superdávka, která slučuje čtyři formy podpory, včetně právě příspěvku na bydlení, do jedné. Návrh projednává sněmovna, a pokud projde, mohla by superdávka začít platit už letos v říjnu.

Podíl.