V seznamu nejlepších knih roku 2024, který sestavila BBC, figuruje také román Slunečník proti sekyře. Fantaskní příběh se odehrává v Praze a napsala ho britská spisovatelka Helen Oyeyemi, která v hlavním českém městě žije.

Pro Oyeyemi je typické fantaskní vyprávění inspirované pohádkovými příběhy, s odkazem na klasickou literaturu i popkulturu. Také děj románu Slunečník proti sekyře je snový a spletitý.

Do Prahy se hlavní hrdinka Hero Tojosoa dostane, když se vydá se svými kamarádkami na dámskou jízdu. „Odvážný, čtivý a experimentální román vykresluje Prahu jako město snů a záhad,“ napsal americký Publishers Weekly.

Příběh ovlivňuje čtenáře, nebo naopak?

Literatura zároveň má důležitou roli i v samotném románu. Hero s sebou totiž přiveze do českého hlavního města také knihu, jejíž text se mění v závislosti na tom, kdo ji čte. Hero díky ní odhaluje překvapivé příběhy smyšlených Pražanů.

„Fantaskní kaleidoskopický román se zamýšlí nad hranicemi mezi iluzí a klamem, skutečností a interpretací, a ukazuje, jak ošidné může být vyprávění o místech, o lidech i o historii. Nakolik je příběh ovlivněn svým čtenářem, a naopak?“ píše o románu nakladatelství Argo, které ho vydalo v českém překladu Ladislava Nagyho.

Podle BBC román Slunečník proti sekyře opouští konvenční vyprávění a připomíná, že všechny příběhy mohou mít mnoho různých perspektiv.

Oyeyemi žije v Česku

Čtyřicetiletá britská autorka Prahu dobře zná, usadila se zde před deseti lety. Česky vyšly i některé předchozí autorčiny prózy, třeba Dívka jménem Boy nebo Perník.

K českým čtenářům se dostaly rovněž další tituly, které BBC loni nejvíce zaujaly. Například román od Sally Rooneyové, kterou proslavil bestseller Normální lidé. Její novinka Intermezzo je příběhem dvou bratrů – jmenují se Petr a Ivan Koubkovi. Českého překladu se dočkal i „přírodně-léčivý horor“ Empusion od polské nobelistky Olgy Tokarczukové. 

Podíl.
Exit mobile version