Aktual.: 23.07.2025 19:24

Rokycany – Muzeum na demarkační linii v Rokycanech postavilo repliku slavného tanku generála Josefa Buršíka. Velitelský stroj T-34/76 Žižka se účastnil mnoha bojových akcí včetně bojů o Kyjev. Dva pracovníci firmy Jerry Jar z nedalekých Litohlav a osm pracovníků muzea odpracovali na funkční replice 1400 hodin, řekla ČTK Radka Vávrová z největšího nestátního vojenského muzea v ČR. Projektu nazvanému Utajený hrdina udělil v červnu záštitu prezident Petr Pavel.

Podle plzeňského historika a jednoho z iniciátorů projektu Milana Jenčíka byl Buršík za zásluhy o osvobození Kyjeva vyznamenán Zlatou hvězdou Hrdiny SSSR, Řádem Lenina i Válečným křížem. Po válce v Československu ale veřejně mluvil o poměrech v Sovětském svazu, byl vězněn, ale uprchl přes Bavorsko do Británie, kde v roce 2002 zemřel. V roce 1968 odsoudil sovětskou okupaci Československa a na protest vrátil na sovětské ambasádě v Londýně svá vyznamenání. Jeho příběh byl 40 let utajen.

Buršík se po bojích na Ukrajině a zformování 1. československého samostatného tankového pluku stal velitelem jeho druhého praporu, s nímž se zúčastnil Karpatsko-dukelské operace, osvobozování východního Slovenska, Ostravské operace a bojovou pouť zakončil v Praze.

Tanková věž byla postavena zcela nová. Pro podvozek byl využit originál z ruské válečné výroby standardu T-34/85, upravený na standard T-34/76. Stavbě předcházelo kreslení výkresů letos v lednu. „Zdařilá replika tanku byla postavená dílem v obci Litohlavy a zkompletovaná v našem muzeu. Je přírůstkem do nepříliš početné rodiny tanků uvedeného typu v ČR,“ řekla Vávrová. Náklady na věž a kompletaci činily 560.000 Kč. Projekt podpořil Plzeňský kraj, i generálova rodná obec Postřekov na Domažlicku.

„Vznikl příběh odvahy, který po letech mlčení znovu mluví. A připomíná, že hrdinové někdy bývají ti nejvíc utajení,“ řekl krajský radní Libor Picka (STAN). Tank je k vidění na statické ukázce muzea, kde je otevřeno denně do 31. srpna od 09:00 do 17:00.

Buršík se narodil v roce 1911. V 28 letech ilegálně přešel hranice do Polska a poté do Sovětského Svazu, kde byl internován v Suzdalu. V únoru 1942 nastoupil jako rotmistr k rodící se československé jednotce v Buzuluku jako velitel čety. Bojovým křestem prošel u Sokolova. „Jde o jednoho z našich nejlepších velitelů v zahraničí za druhé světové války. Hrdinů tohoto typu nemá náš národ nazbyt. Válku skončil s podlomeným zdravím a závistí těch, kteří ji prožili v týlu,“ řekl Jenčík. Po roce 1989 byl plně rehabilitován a byla mu udělena hodnost generálmajora.

„V muzeu v Rokycanech tak máme kompletní kolekce tanků řady T-34, které používali naši vojáci za druhé světové války,“ uvedla Vávrová. Lákadlem je také další technika – repliky německých tanků Tiger, Panther a Hetzer, přes 190 kusů pásové a kolové techniky, interaktivní multimediální expozice, naučná stezka československého opevnění a železné opony.

Podíl.