Richard Husch byl synem maďarského Němce a Židovky. Matka za války skončila v Terezíně, otec v pracovním táboře, přesto ho krátce po válce obyvatelé Hroubovic na Chrudimsku ubili. Rodinný dům původně konfiskovali nacisté, komunisté verdikt potvrdili. Přestože majitelka válku přežila, skončila s dětmi v maringotce v lese. Rodina si trauma nese dodnes.

Richarda Husche začátkem války vyhnali ze školy hned dvakrát. „Jednou jsem byl pro řídícího Němec, za půl roku pak Žid,“ vzpomíná. Pocházel ze smíšeného manželství, maminka byla Židovka, otec maďarský Němec. Zatímco matka putovala do Terezína, otec, protože se odmítl rozvést, do pracovního tábora.

Jejich čtyři děti zůstaly v Hroubovicích samy a starala se o ně sekretářka rodinné firmy. „Paní Černohorská byla z Bělé a sama děti neměla. Po válce si na to nikdo nevzpomněl, aby ji pochválil, možná že jí to měli dokonce za zlé,“ vzpomínal pro Paměť národa Husch.

Otce po návratu z lágru umučili, matku vyhnali

V posledních dnech války byl pracovní tábor rozpuštěn a otec Richarda Husche se vrátil do Hroubovic. Johanna Husche ale místní považovali za kolaboranta a bez soudu ho ubili.

„Odvedli ho do Wernerovy továrny do koupelny, kde ho věznili až do toho 9. května, kdy ho odvedli na sál. Tam ho mučili, nejdříve mu zapálili vlasy a pak ho týrali. Nejdřív si musel zout boty, protože je už prý nebude potřebovat, a pak tatínka mučili, odtáhli ho před hospodu a tam ho zastřelili. Pak ho zatáhli do takzvaného protileteckého krytu, tam přišel k sobě, tak ho místní občané dotloukli,“ vzpomínal pro Paměť národa.

Matka Hedvika Huschová přišla z Terezína až poté, co tělo manžela zahrabali za vesnicí. Jejich dům připadl národnímu výboru. Rodinu pak vystěhovali do vyřazeného železničního vagonu k lesu za vesnicí. Když Richard Husch vyšel ze školy, nesměl se vyučit ani pracovat, rodina žila nuzně. Hedvika Huschová se přes šikanu a nepřízeň domohla vyšetřování vraždy manžela i navrácení domu.

„Nicméně tu informaci nikdy nikdo Hedvice nedodal, takže to vlastně nevěděla, že soud vyhrála. Na tom vlastně ztroskotaly pokusy o restituci jejích dětí v devadesátých letech,“ vysvětlila historička Alžběta Langová.

Živá historie

V Hroubovicích jde stále o živou historii. Před šesti lety Richard Husch vystoupil v zaplněném sále obecního úřadu, svého bývalého domu.

Starosta Marcel Samek, který se sám do obce přistěhoval, by rád místní usmířil a křivdu napravil, ale je to prý složité. „Obec Hroubovice není nijak majetnou vesnicí, tudíž si nemůžeme dovolit, že by se případně zastupitelstvo usneslo na tom, že finančně odškodní rodinu Huschových,“ poznamenal starosta.

Na domě, kde sídlí obecní úřad, je dnes alespoň pamětní deska.

Podíl.
Exit mobile version