Aktual.: 4.12.2024 10:23
Wellington – Riziko kybernetických hrozeb a dezinformací vnímají Česká republika a Nový Zéland stejně. Zatímco Evropa čelí útokům a dezinformacím z Ruska, na Novém Zélandu je poměr více na straně Číny. Novinářům to ve Wellingtonu řekl český prezident Petr Pavel. Příští rok podle něj do Česka přijedou novozélandští experti na kybernetickou obranu.
Kybernetickou bezpečnost a možnosti spolupráce obou zemí Pavel probíral se zástupci odboru pro národní bezpečnost úřadu vlády. Postupy jsou podle něj v podstatě stejné. Novozélandská strana si uvědomuje, že bude muset chránit nejen svůj průmysl, ale také svoji vládu a obyvatelstvo.
„Zaznamenali rostoucí snahu zasahovat do demokratických procesů, voleb, ovlivňování nálad obyvatelstva negativně ve vztahu k vlastní zemi a spojeneckým vazbám, což vnímají jako zásadní bezpečnostní hrozbu,“ podotkl prezident.
Ve Wellingtonu jednal mimo jiné s předsedou vlády Christopherem Luxonem a s ministryní obrany Judith Collinsovou. „S premiérem jsme se bavili nejen o celém širším rámci spolupráce, na kterém má novozélandská strana zájem, protože si uvědomují, že čelíme všichni stejným hrozbám, že musíme spolupracovat, pokud chceme zachovat systém, který je založen na respektu k pravidlům a hodnotám,“ uvedl Pavel. Diskutovali také o průmyslové i obchodní spolupráci či bezpečnostní situaci v regionu.
S ministryní obrany hovořil český prezident prioritně o záležitostech souvisejících s bezpečností. Česko a Nový Zéland podle něj mohou spolupracovat v oblasti kybernetické bezpečnosti, ale také pokročilé letecké výroby a kosmického průzkumu.