Aktualizace: 22.02.2024 11:00

Brusel – Ukrajina má podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga ve válce s Ruskem právo na sebeobranu, včetně útoků na legitimní ruské armádní cíle mimo Ukrajinu. Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE-RL) to šéf NATO řekl v rozhovoru, jehož část stanice zveřejnila ve středu.

Stoltenberg hovořil o právu Kyjeva na útočení na cíle v Rusku v pasáži, která se týkala dodávek amerických stíhaček F-16 na Ukrajinu. Tajemník podle doprovodného textu k rozhovoru sdělil, že bude záležet na každém členském státu NATO, zda Ukrajině tyto stroje dodá a že každý z nich má jinou bezpečnostní politiku. Přímou citaci tajemníkova výroku ale stanice neuvedla.

Letouny F-16 Ukrajině přislíbily z členských zemí NATO Nizozemsko, Dánsko, Norsko a Belgie. Kyjev si od těchto moderních západních stíhaček si slibuje, že s jejich pomocí překoná ruskou převahu ve vzduchu.

Kdy stíhačky na Ukrajinu dorazí, není jasné. Na konci prosince média spekulovala, že první stíhačky F-16 už jsou možná na Ukrajině. Z nedávného vyjádření mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ihnata ale vyplynulo, že dodávky se teprve připravují.

Stoltenberg ve zmiňovaném rozhovoru sdělil, že všichni si přejí, aby dodávky byly co nejrychlejší. Zároveň ale upozornil, že čím lepšího výcviku se před vysláním amerických stíhaček na Ukrajinu dostane ukrajinským pilotům, tím bude nasazení těchto letounů efektivnější. „Proto si myslím, že musíme poslouchat armádní odborníky, kdy přesně budeme schopni nebo kdy budou spojenci připraveni začít posílat a dodávat (stíhačky) F-16,“ uvedl Stoltenberg.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.