Aktualizace: 8.05.2024 19:53

Tel Aviv – Jednání v Káhiře o příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmích, které drží palestinské hnutí Hamás, dosud nepřinesla průlom. S odkazem na nejmenovaný izraelský zdroj to dnes uvedla agentura Reuters. Obdobně se vyjádřil nejmenovaný izraelský představitel i na serveru The Times of Israel (ToI). Izraelská delegace ale zatím zůstává v Egyptě. Bílý dům později uvedl, že jednání pokračují. S izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem dnes jednal šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns.

Jednání o návrhu, který připravil Egypt, začala podle tisku v úterý. Hnutí Hamás v pondělí večer ohlásilo, že s návrhem souhlasí. Izrael však později dal najevo, že mu dohoda nevyhovuje, ačkoliv podle některých zdrojů se egyptský text liší jen v omezené míře od návrhu, který vypracovaly na konci dubna Spojené státy a Izrael.

Nepřímá jednání, kterých se účastní i vyjednavači z Egypta, Kataru a USA, podle nejmenovaných izraelských představitelů, kteří mluvili s agenturou Reuters a serverem The Times of Israel, zatím nepřinesla průlom. Delegace, kterou tvoří středně postavení představitelé, ale v Káhiře zůstává.

Pozice Izraele a Hamásu jsou dostatečně blízké, aby bylo možné uzavřít dohodu, řekla podle Reuters novinářům mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Podle ní by obě strany měly překonat rozdíly. Podle Bílého domu se ale v Egyptě nadále jedná.

Podle izraelského tisku dnes jednal s premiérem Netanjahuem šéf CIA Burns, který se dlouhodobě účastní jednání o dohodě o příměří a propuštění rukojmích. Konkrétnější informace o rozhovoru zatím nejsou k dispozici. Nejmenovaný americký představitel agentuře AP řekl, že Burns je v Izraeli v roli „mezinárodního zprostředkovatele“ jednání o příměří a propuštění rukojmích.

Vedle jednání ale v Pásmu Gazy pokračují boje mezi izraelskou armádou a hnutím Hamás. Izraelská armáda provádí vojenské operace u města Rafáh, dál do města ale podle posledních informací nepostupuje. Od začátku bojů, které vyvolal teroristický útok Hamásu na izraelské území na začátku loňského října, zemřelo v Gaze podle palestinských úřadů nejméně 34.844 lidí. Izrael uvádí, že při útoku na jeho území z loňského 7. října zemřelo na 1200 lidí.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.