Aktualizace: 29.01.2024 22:31

Brusel – Velvyslanci při EU se dnes jednomyslně shodli na vyčlenění miliard eur z výnosů z aktiv Ruské centrální banky, zmrazených v Evropě. Jde o první krok v plánu na pomoc financování obnovy Ukrajiny po ruské invazi, informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z belgického předsednictví.

Výbor stálých zástupců při Evropské unii (COREPER) podle Reuters v zásadě souhlasil s tímto prvním krokem na dnešním večerním setkání, které se konalo jen několik dní před mimořádným summitem EU, na němž se lídři EU budou pokoušet překonat odpor Maďarska vůči plánu poskytnout Kyjevu 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč) na příští čtyři roky. Evropská komise by pak měla navrhnout vyčlenění peněz z revidovaného unijního rozpočtu a jejich převedení Kyjevu, i když není jasné, kdy by je Ukrajina dostala.

Francie a Německo už vyslovily své výhrady vůči plánu a Evropská centrální banka varovala, že by to mohlo oslabit důvěru v euro a zneklidnit globální trhy.

EU, Spojené státy, Japonsko a Kanada v roce 2022 zmrazily na 300 miliard dolarů (přes 6,8 bilionu Kč) aktiv Ruské centrální banky v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Zhruba 200 miliard z této sumy je drženo v Evropě, zejména v mezinárodním centru pro vypořádání plateb Euroclear v Belgii.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.