
Aktual.: 7.04.2025 20:42
Brusel – Evropská komise navrhuje uvalit na dovoz řady amerického zboží do Evropské unie odvetná 25procentní cla. Vyplývá to z dokumentu určeného pro členské země bloku, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Návrh je reakcí na americká cla na dovoz oceli a hliníku. Terčem odvetných cel by se podle materiálu mohly stát například diamanty, uzeniny, zubní nitě, ořechy či sójové boby.
Z původně zvažovaného seznamu však unijní exekutiva vyřadila americkou whisky, víno a mléčné výrobky, všimla si agentura.
Podle dokumentu by odvetná cla na část amerického zboží měla vstoupit v platnost 16. května a na další část 1. prosince, napsala agentura Reuters.
Cla na ocel a hliník ohlásil americký prezident Donald Trump v polovině března. Evropská unie následně v prvotní reakci oznámila, že chystá protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard Kč). Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič dnes nicméně uvedl, že protiopatření nebudou mít tak vysokou hodnotu, protože „eurokomisaři naslouchali členským státům“.
Šefčovič také dnes uvedl, že některá tato odvetná opatření by měla platit od 15. dubna, další od 15. května. Zmínil tedy jiné termíny než dokument, která získala agentura Reuters. Návrh by měly členské státy potvrdit zřejmě ve středu.
EK původně chystala mimo jiné 50procentní clo na americkou whisky. Trump však následně pohrozil, že v takovém případě uvalí 200procentní clo na alkoholické nápoje z Evropské unie, připomněla agentura.
Trump hrozí Číně dodatečným 50procentním clem, s jinými státy chce jednat
Washington – Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší svá odvetná opatření vůči americkým clům. Uvedl to dnes americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social. Dodal, že USA s Čínou přeruší rozhovory ohledně požadovaných setkání. Jednání s ostatními zeměmi, které rovněž požádaly o schůzky, podle něj začnou okamžitě.
Trump minulý týden představil rozsáhlý balíček cel na prakticky všechny země světa, označuje je jako reciproční. Na Čínu se vztahuje 34procentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvyšuje na 54 procent. Peking na Trumpův krok v pátek reagoval oznámením dodatečného 34procentního cla na veškerý dovoz ze Spojených států. Čínské ministerstvo obchodu zároveň vyzvalo Washington, aby cla okamžitě zrušil a případné spory řešil dialogem s obchodními partnery.
Americký prezident dnes napsal, že pokud Peking do úterý nezruší 34procentní clo na dovoz z USA, uvalí na Čínu další dodatečné 50 procentní clo, které bude platit od středy. „Navíc budou zrušeny veškeré rozhovory s Čínou ohledně požadovaných setkání s námi! Jednání s jinými zeměmi, které rovněž požádaly o schůzky, začnou okamžitě,“ dodal.
V případě Evropské unie stanovila Trumpova administrativa výši cel na 20 procent. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič dnes uvedl, že Evropská unie je připravena diskutovat se Spojenými státy o nulových průmyslových clech i o nulových clech na automobily. Dojednané řešení ale podle něj musí být přijatelné pro obě strany.
„Evropská unie je připravena sednout si k vyjednávacímu stolu, kdykoli budou Spojené státy připraveny,“ řekl Šefčovič novinářům. „Nebudeme ale čekat donekonečna,“ dodal.
Šéfka EK: EU chce dobrou dohodu s USA, nabízí nulová průmyslová cla
Brusel/Lucemburk – Evropská unie chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření. Novinářům to dnes řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky. Unijní exekutiva bude rovněž pečlivě monitorovat dovoz z dalších zemí zasažených cly a v případě výrazného nárůstu je připravena zakročit. EU chce s USA jednat o nulových clech na průmyslové výrobky i automobily, uvedl komisař pro obchod Maroš Šefčovič po dnešním jednání ministrů zemí EU v Lucemburku. První část evropských protiopatření na americká cla týkající se oceli a hliníku začne podle Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část 15. května.
Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil zavedení cel na dovoz z mnoha zemí světa včetně států EU. Zdůvodnil je údajně neférovým obchodním přístupem těchto států vůči USA, což řada dotčených zemí zpochybňuje. Na dovoz z EU má začít od středy platit 20procentní clo, 25procentní poplatky za import oceli a hliníku platí již od poloviny března.
„Evropa je stále připravena uzavřít dobrou dohodu,“ řekla von der Leyenová po jednání s norským premiérem Jonasem Gahrem Störem, jehož tématem byla mimo jiné americká cla vztahující se i na skandinávskou zemi. Pokud USA nezareagují na nabídky, které evropský blok předkládá, dojde na chystaná protiopatření, uvedla německá politička.
EU se podle šéfky komise v době Trumpem budovaných obchodních bariér chce více zaměřit na 83 procent obchodu mířícího mimo Spojené státy. Důležité bude podle ní dokončení obchodních dohod jako je například ta s jihoamerickým společenstvím Mercosur nebo užší spolupráce s partnery jako je Norsko, které je členem Evropského hospodářského prostoru zaručujícího volný pohyb zboží a služeb.
EU chce s USA jednat o nulových clech na průmyslové výrobky i automobily
Evropská unie je připravena diskutovat se Spojenými státy o nulových průmyslových clech i o nulových clech na automobily, uvedl komisař pro obchod Maroš Šefčovič po dnešním jednání ministrů zemí EU v Lucemburku. Dojednané řešení ale podle něj musí být přijatelné pro obě strany. Navzdory snahám EU se zatím takového řešení nepodařilo dosáhnout, dodal Šefčovič.
Ve vztazích ke Spojeným státům je podle něj nyní potřeba „čas a úsilí“. „Evropská unie je připravena sednout si k vyjednávacímu stolu, kdykoli budou Spojené státy připraveny,“ řekl Šefčovič novinářům. „Nebudeme ale čekat donekonečna,“ dodal.
Americká cla podle Šefčoviče zasáhnou celkově vývoz z Evropské unie o objemu přibližně 380 miliard eur (9,5 bilionu Kč). Zasaženo bude 70 procent unijního exportu do Spojených států, dodal eurokomisař pro obchod, který s Američany již několikrát jednal jak prostřednictvím videokonference, tak přímo ve Washingtonu.
O nabídce nulových cel na průmyslové výrobky dnes v Bruselu hovořila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Dříve či později si se Spojenými státy sedneme k jednacímu stolu a nalezneme oboustranně přijatelný kompromis,“ poznamenal na tiskové konferenci v Lucemburku Šefčovič.
V reakci na americké výhrady eurokomisař uvedl, že Evropská unie nebude měnit svůj systém daně z přidané hodnoty, který je důležitým zdrojem příjmů členských zemí. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se již dříve nechala slyšet, že právě DPH je další překážkou obchodu mezi EU a USA.
Spojené státy začaly od 5. dubna vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Od středy 9. dubna pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent. Trump tato cla označuje za „reciproční“, podle něj jsou reakcí neúměrně vysoké zatížení amerického vývozu a existující deficit ve vzájemných obchodních vztazích.
Některé zboží je od nového amerického celního režimu prozatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a nerostů, které se v USA nevyskytují. Nové clo se nevztahuje ani na dováženou ocel, hliník a automobily, na jejichž dovoz se již nyní USA uplatňují 25procentní clo.
Pokud jde o reakci Evropské unie na další ohlášená americká cla, ta přijde až o něco později, protože nyní teprve vznikají analýzy dopadu takzvaných recipročních cel, ale i cel uvalených na automobily.