Mentálně retardovanému autistovi, který připravoval vraždu pražské advokátky, uložil v úterý soud nejpřísnější možný podmíněný trest – tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou.

Součástí nepravomocného verdiktu je také psychiatrické léčení v ambulantní formě a zákaz kontaktovat zamýšlenou oběť nebo se k ní přibližovat. Dvaačtyřicetiletý pachatel vnímal právničku jako příčinu toho, že mu justice dříve omezila svéprávnost a znemožnila mu nakládat s penězi. Vytiskl si ženino parte a s kuchyňským nožem se rozjel tramvají do její kanceláře. Jeho matka stihla včas varovat jak advokátku, tak i policii, která muže zadržela.

„Znalkyně jednoznačně uvedly, že ukládání nepodmíněného trestu by bylo kontraproduktivní,“ vysvětlila uložení podmínky předsedkyně senátu pražského městského soudu Pavla Hájková. Zmínila, že muž byl doposud netrestaný, má zmenšenou příčetnost a příznivé rodinné zázemí. Podmíněný trest navrhovala soudu i státní zástupkyně. Obžalovaný s verdiktem nesouhlasí a obratem se proti němu odvolal. Obhajoba usilovala o zproštění viny.

Muž trpí lehkou mentální retardací a atypickým autismem. Se soudním omezením svéprávnosti, což se stalo v prosinci 2023, nesouhlasil a vnímal ho jako křivdu výrazně narušující dosavadní způsob jeho života. Frustraci nejprve vyjadřoval slovně a zmiňoval se i o usmrcení právničky. Později se podle obžaloby rozhodl, že ji skutečně usmrtí. Ve svém bytě si 27. června 2024 vzal nůž s dvaceticentimetrovou čepelí, smuteční oznámení s aktuálním datem a řekl matce, která u něj byla na návštěvě, že jede právničku zabít. Když vystoupil z tramvaje v Karlíně a uviděl zalarmované policisty, nůž zahodil do odpadkového koše.

Po incidentu skončil muž v Bohnicích, kde se léčil do letošního února. Nyní je na svobodě a jednou týdně dochází na léčení. Podle znalkyně z oboru psychiatrie Dany Dufkové netrpí žádným závažným duševním onemocněním ve smyslu psychózy. V době činu měl podstatně snížené ovládací schopnosti, ty ale nebyly vymizelé. Rozpoznávací schopnosti pak měl snížené jen mírně. Před činem vysazoval léky. „Všichni psychiatričtí pacienti mají pocit, že už jsou zdrávi, že medikaci nepotřebují,“ podotkla k tomu znalkyně. Proto vyzdvihla nutnost ambulantní léčby, při níž bude muže pravidelně kontrolovat psychiatr.

Mužův advokát František Vokůrka zdůraznil, že jeho klient má IQ 68 a mentálně je na úrovni dítěte. Navázal intimní vztah s transsexuálem z etnika, které potom z handicapovaného muže vylákalo téměř půl milionu korun. „Vyčerpal veškeré své úspory, zrušil penzijní spoření, zadlužil se,“ shrnul právník. Řízení o omezení svéprávnosti kvůli tomu iniciovala mužova matka, která se obrátila na Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice.

Návrh na omezení svéprávnosti podala externí právnička tohoto spolku, na kterou se pak muž zaměřil. Ve zprávách ale vyhrožoval i své matce. Ženy totiž vinil z toho, že přišel o „přátele“, kteří se od něj odvrátili, když ztratil kontrolu nad svými penězi. Podle právníka ale zprávy byly jenom projevy nerealizovaných fantazií a klient jel do Karlína pouze vyvěsit parte. Advokát proto po soudu žádal, aby muže zprostil viny, protože jeho skutek nebyl trestným činem.

Rozsudek obžalovanému uložil také dohled probačního úředníka a povinnost spolupracovat s organizací zajišťující domácí zdravotní péči, která bude pravidelně kontrolovat, jestli muž užívá předepsané léky. Ženě, kterou zamýšlel napadnout, má za způsobené duševní útrapy uhradit 80 tisíc korun. Právnička po incidentu zanechala advokacie. Její stav se zhoršil natolik, že musela brát psychofarmaka, a jeví známky posttraumatického stresového syndromu.

Podíl.