Evropská unie je prý připravena na tvrdá jednání s USA a bude chránit své zájmy ohledně možných cel. Výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl ale tvrdí, že dopad na automobilový průmysl je už teď velmi negativní. Generální ředitel PBS Group vyrábějící proudové motory Petr Kádner připomíná, že Trumpova administrativa své záměry neskrývala, podle ekonoma Jana Švejnara si je Trump vědom důležitosti spojenectví s Evropou.
Petzl tvrdí, že už aktuální situace má velmi negativní dopad na byznys, neboť Česko zprostředkovaně skrze Německo výrazně exportuje do USA. „Dopady do profitu zejména dodavatelů situace způsobuje už dnes, firmy se musely před tarify předzásobit,“ uvedl. Spojené státy cly tlačí, aby se byznys co nejvíce přesouval do Ameriky, dodal.
Kádner to nevidí „tak tragicky“, ačkoliv připouští, že automobilový průmysl to má složitější. Připomíná, že současné kroky současná americká administrativa avizovala už před rokem. „Je to velmi aktivní vláda. (…) Trump prostě něco udělá, vytvoří situaci a pak dá všem možnost, aby se společně situace vyřešila,“ sděluje.
Švejnar míní, že „čím méně cel, tím lepší situace pro všechny zúčastněné“. „Trump se snaží používat výhružku celních opatření, aby dosáhl politických i ekonomických cílů,“ sděluje s tím, že Evropa musí působit jako silný celek. „Je pořád třetí největší ekonomikou světa. (…) Dlouhodobě je to politický a vojenský spojenec USA,“ dodává s tím, že Trump si je podle něj tohoto vědom.
Čína v pondělí uvalí nové poplatky na desítky komodit dovážených ze Spojených států. Odvetná opatření oznámila v den, kdy v USA začala platit vyšší cla na čínské výrobky. Peking také podal stížnost ke Světové obchodní organizaci. Ještě v úterý chce americký prezident mluvit se svým čínským protějškem. Podobný telefonát přinesl odklad ochranářských opatření v případě Mexika i Kanady.