Časopis Time ji loni vyhlásil osobností roku. Její úspěch srovnávají se slávou kapely The Beatles. Kam přijede na koncert, tam díky přívalu fanoušků zvedne HDP. A teď může promluvit do výsledku amerických prezidentských voleb. Zpěvačka a popová ikona Taylor Swift se netají tím, že má blíž k demokratům, a republikáni se obávají, že může voliče z druhého tábora mobilizovat.

„Být country umělcem s sebou přináší i to, že nemáte lidem vnucovat své politické názory. ‚Nechte lidi žít jejich životy‘ – to je do nás, country zpěváků, vtloukáno,“ říká Swift v dokumentu Miss Americana z roku 2020, který mapuje její kariéru.

Dnes čtyřiatřicetiletá zpěvačka se tehdy vyjadřovala ke kritice, které čelila v roce 2016 kvůli tomu, že nepodpořila demokratickou kandidátku na prezidentku Hillary Clintonovou a nevymezila se vůči republikánu Donaldu Trumpovi. 

Popová hvězda v dokumentu říká, že tehdejšího rozhodnutí být apolitická lituje. Dnes už své politické postoje neskrývá, byť například politické písničky neskládá.

Zahraniční média upozorňují, že letos dokonce může ovlivnit, jak dopadnou listopadové volby prezidenta USA. V těch proti sobě pravděpodobně stejně jako v roce 2020 stane současný prezident Joe Biden a bývalý šéf Bílého domu Trump, i když zatím probíhají primárky, z nichž teprve kandidáti obou stran vzejdou.

„Pokud by Taylor Swift lidi vyzvala, aby šli volit, pro Bidena to může mít mírný pozitivní efekt. Nabádala k tomu už v roce 2020 a účast lidí v kategorii 18 až 29 let se zvedla oproti roku 2016 o deset procentních bodů,“ vysvětluje pro Aktuálně.cz amerikanista Jiří Pondělíček z Katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Odborník dodává, že u této věkové kategorie by měl mít Biden nad Trumpem výhodu, podle některých nedávných průzkumů ale výrazně menší než před čtyřmi lety. 

Mezi fanoušky převažují demokraté

Swift podporuje právo žen na potraty nebo rovné postavení příslušníků sexuálních menšin. Své politické preference dala poprvé otevřeně najevo v roce 2018, když v kongresových volbách v Tennessee podpořila demokratického uchazeče Phila Bredesena. Poukázala na to, že se jeho republikánská soupeřka Marsha Blackburnová postavila proti schválení zákonu o násilí na ženách nebo proti manželství stejnopohlavních párů. Ve volbách před čtyřmi lety otevřeně podpořila Bidena a jeho viceprezidentku Kamalu Harrisovou. 

Od té doby její sláva ještě vzrostla. Rodačka z Pensylvánie se zařadila mezi nejvlivnější kulturní osobnosti 21. století a média o ní píší jako o největší popové hvězdě dnešního světa. Její úspěch přirovnávají k Beatlemánii z 60. let, kdy fanoušci šíleli po kapele The Beatles, která přepsala hudební dějiny.

Není pravděpodobné, že by umělkyně, kterou na Instagramu sleduje 281 milionů lidí, přiměla republikánské voliče, aby ve volbách dali hlas demokratickému kandidátovi. Může ale mobilizovat Američany, kteří by jinak zůstali doma. Bidena zatím letos veřejně nepodpořila, může tak ale učinit na podzim před blížícím se finále voleb.

Už loni v září Taylor Swift před kongresovými volbami vyzvala Američany, aby se účastnili hlasování. Po její výzvě se zaregistrovalo 35 tisíc nových voličů. V prezidentských volbách v USA občané musí o možnost hlasovat zažádat – nemohou jít volit automaticky jako třeba v Česku.

Podle loňského průzkumu agentury Morning Consult, na který odkazuje časopis Forbes, se polovina dospělých Američanů považuje za fanoušky Taylor Swift. Tedy za takzvané „swifties“, jak se příznivcům country-popové umělkyně přezdívá.

Šetření také ukázalo, že téměř tři čtvrtiny jejích posluchačů jsou běloši, skoro polovina mileniálové a více než 50 procent voliči Demokratické strany. Stejné procento jejích fanoušků, zhruba čtvrtina, podporuje republikány nebo neinklinuje ani k jedné straně.

Šíření fám

Vlivu Taylor Swift jsou si podle médií dobře vědomi i strůjci Bidenovy kampaně. Deník The New York Times v lednu popsal, že promýšlejí možnosti, jak by mu umělkyně mohla pomoct obhájit funkci. Podle listu měli tvůrci kampaně dokonce navrhnout, byť spíš v žertu, aby se Biden objevil na právě probíhajícím zpěvaččině turné The Eras Tour.

Jak upozorňují americká média, velký vliv hudební ikony republikány znervózňuje. Trump už jí ostatně vzkázal, že „v žádném případě nemůže podpořit křiváka Bidena“ a „že má rád jejího přítele, hráče amerického fotbalu Travise Kelce, i přestože je možná liberál a on jej zřejmě nemůže vystát“. 

Právě partnerský vztah Taylor Swift je trnem v oku některým Trumpovým stoupencům. Začaly mezi nimi kolovat fámy, že pár tvoří jen naoko, aby posloužili k podpoře Bidena. Podle průzkumu Univerzity Monmouth z tohoto týdne této teorii věří asi třetina republikánských voličů.

Video: Amerika řeší dilema. I Trumpovi odpůrci přemýšlí, co je pro zemi nejlepší, říká Schneider (8. 1. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz – Matěj Schneider | Video: Tým Spotlight

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.