Události: Americká ochrana hranic s Mexikem (zdroj: ČT24)

Republikán Donald Trump se před nadcházejícím návratem do Bílého domu těší většinové podpoře. Podle aktuálního průzkumu televize CNBC souhlasí s jeho prioritami 54 procent Američanů. A s tím, aby na hranici s Mexikem nasadil armádu, která by bránila pašování drog i lidí, souzní rovnou 60 procent.

Američané žijí v očekávání, jakou podobu dostanou slíbené masové deportace ilegálních migrantů. Donald Trump sám zvolil ruský výraz pro funkci Toma Homana, který to má mít na starost – hraniční car. Dohlížet bude na razie i vyhošťování.

„Prezident Trump uzavře hranici. Bude to masivní vyhošťovací operace,“ slibuje Homan.

S Homanem se už kvůli tomu setkal i demokratický starosta New Yorku Eric Adams, který přiznal chyby ve snaze ubytovat stovky tisíc migrantů. „Mluvil jsem s hraničním carem o tom, jak jít po těch jednotlivcích, kteří se opakovaně dopouštějí zločinů v našem městě,“ uvedl po setkání.

Největší deportace v amerických dějinách

Celkem 26 republikánských guvernérů ve společném dopise přislíbilo, že jejich státy budou s deportacemi aktivně pomáhat. Jednou z nich je i Kristi Noemová z Jižní Dakoty, kterou chce mít Trump za federální ministryni vnitřní bezpečnosti. „V některých čtvrtích se lidé nemohou cítit bezpečně, hranice je válečná zóna. Děti zabíjí fentanyl,“ řekla Noemová loni v září.

Čeká se, že její nominace v Senátu s republikánskou většinou projde. Úkolem Noemové bude provést Trumpův klíčový volební slib – uskutečnit největší deportaci ilegálně pobývajících přistěhovalců v amerických dějinách.

Trump si ji vybral jako loajální guvernérku, která poslala na hranici s Mexikem členy národní gardy. Nově ovšem musí odmítat ostrou kritiku některých obyvatel Jižní Dakoty, že se kvůli tomu nedostatečně věnovala řešení letních záplav. „To vůbec není pravda,“ brání se Noemová.

Podíl.
Exit mobile version