Reportéři ČT: Vodička na dně (zdroj: ČT)

Český svaz bojovníků za svobodu bude muset opustit Petschkův palác v centru Prahy, kde dosud spravoval expozici zaměřenou na protinacistický odboj během druhé světové války. O spolupráci se svazem už nemá zájem ministerstvo průmyslu a obchodu. Od svazu bojovníků za svobodu dala ruce pryč i armáda, řada obcí a měst. Ministerstvo financí jim nevyplácí dotace už od roku 2022. Jedná se o reakci na kontroverze, které svaz pod vedením bývalého agenta Veřejné bezpečnosti Jaroslava Vodičky posledních pár let provázejí. Pro Reportéry ČT natáčel Karel Vrána.

Od nástupu Vodičky na post předsedy svazu v roce 2011 provází jeho činnost řada problémů. Ať už jde o proruské postoje, zlehčování komunistických zločinů, nebo neprůhledné hospodaření. Před necelými dvěma lety kvůli nim přišel svaz o pravidelnou šestimilionovou státní dotaci, kterou dostával během vlády hnutí ANO s ČSSD podporované komunisty. Od Českého svazu bojovníků za svobodu dávají ruce pryč bývalí členové i veřejné instituce.

Úlohou svazu přitom je sdružovat někdejší odbojáře a jejich příbuzné a připomínat význam jejich zápasu proti totalitním režimům. Podle posledních údajů z roku 2022 má svaz zhruba 2,3 tisíce členů.

Celou investigativní reportáž můžete zhlédnout ve videu v úvodu článku.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.