Komerční prezentace Aktual.: 23.04.2025 16:59

Zlín – Řemeslníci zrenovují Baťův výtah v budově 21 ve Zlíně, takzvaném Baťově mrakodrapu, kde sídlí krajský úřad. Odborní pracovníci obnoví vnitřní i vnější části výtahu, vymalují výtahovou šachtu a zajistí hloubkové čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhé etáži. Práce, které přijdou na 2,9 milionu korun, začnou v nejbližších dnech. Potrvají do konce června, sdělil dnes novinářům Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.

Po dobu úprav zůstane výtah, který měl sloužit jako pojízdná kancelář ředitele firmy Baťa Jana Antonína Bati, uzavřen pro návštěvníky. „Baťův výtah je nejen unikátní technickou památkou a raritou, ale také oblíbeným cílem turistů. Pokud jej chceme zachovat v dobrém stavu i pro další generace, musíme investovat do jeho obnovy,“ řekla ředitelka Krajského úřadu Zlínského kraje Jitka Hlavačková.

V současnosti podle zástupců hejtmanství většina částí výtahu, které byly repasované při rekonstrukci celého objektu v roce 2004, nesplňuje požadavky na bezproblémový provoz. „Repasi vyžaduje například původní strojní vybavení a obnova čeká také některé interiérové prvky, které je z hlediska památkové ochrany nutné udržet v dobrém stavu. Veškeré restaurátorské a konzervátorské zásahy provedou odborníci podle přesně stanovených postupů s použitím vybraných materiálů,“ uvedl Vandík.

Renovace výtahu je součástí projektu Revitalizace Baťova mrakodrapu III, jehož investorem je Zlínský kraj. Dále zahrnuje kompletní modernizaci kamerového systému a obnovu protipožárních dveří na chráněných únikových cestách v budově 21. Celkové náklady jsou předběžně odhadnuty na 16,5 milionu korun, z toho 13,4 milionu korun poskytne formou dotace Evropská unie.

Baťův výtah má rozměry šest krát šest metrů a pohybuje se rychlostí 0,65 metru za sekundu. Vybaven je elektrickou klimatizační jednotkou, pracovním stolem s telefony, nechybí umyvadlo s teplou a studenou vodou. Traduje se, že si jej Jan Antonín Baťa vymyslel, aby mohl kontrolovat úředníky při práci. Ve skutečnosti však měla kancelář ve výtahu sloužit k tomu, aby Baťa mohl rychle komunikovat se všemi odděleními. Ve výtahu však nikdy nejel. Po německé okupaci v roce 1939 i s rodinou opustil republiku a do Československa se již nevrátil.

Podíl.
Exit mobile version