Skupina při Úřadu vlády projednává návrh na zpřísnění pravidel pro reklamu na alkohol, což je jedna z možností, jak omezit jeho spotřebu. Výrobci jsou ale proti a mluví o zásahu do svých práv. Funguje podle nich jak současná úprava, tak samoregulace. S alkoholem se v Česku ročně pojí až sedm tisíc úmrtí.

Skupina dětí, které alkohol vyzkouší před patnáctým rokem života, se oproti minulosti zmenšuje. Čelí ale novým formám reklamy – zejména v on-line prostoru. Výrobci alkoholu loni dali do inzerce napříč médii dvě a tři čtvrtě miliardy korun. „Děti ve dvanácti letech, když jsou vystavené reklamě na alkohol, tak mají o 77 procent větší pravděpodobnost, že budou alkohol konzumovat,“ říká prezidentka neziskové organizace Movendi International Kristína Šperková.

Pracovní skupina rady vlády zabývající se závislostmi už řeší konkrétní návrhy, jak pravidla reklamy zpřísnit. Dotknout by se mohly influencerů, ale i tradičních médií.

„Jsou tam varianty – úplný zákaz do nějaké hodiny nebo omezení typu reklamy. Samozřejmě nejkontroverznější jsou významné sportovní přenosy, protože je to v nějakou hodinu a ještě to sleduje celá rodina,“ vysvětluje vládní poradce a člen pracovní skupiny Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jindřich Vobořil, který prosazuje i přísnější pravidla pro reklamu na produkty s vyšším obsahem alkoholu.

Výrobci poukazují na etické normy

„Alkohol je jeden, rozhodně nemáme hodný a zlý alkohol. Reklama na alkohol určitě nenabádá k tomu, abych ho spotřeboval víc, snaží se propagovat určitou značku,“ oponuje výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Darebník.

Výrobci poukazují na to, že mají i vlastní etické normy nad rámec zákona. Ten zakazuje reklamou přímo cílit na děti nebo je zobrazovat s alkoholem, použít ji ve spojitosti s řízením nebo vytvářet dojem, že nápoj přispívá k úspěchu. Kontrolní orgány řeší jednotky stížností ročně, sankce jsou ojedinělé.

„Je to téma, kterému se musíme věnovat. Obávám se, že v tomto volebním období už se k legislativní úpravě reklamy nedostaneme,“ podotýká členka zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Renáta Zajíčková (ODS). „Nejde jen o to, jestli regulovat reklamu a jak, aby to bylo efektivní, ale třeba se podívat také na to, jak tyto věci danit,“ míní předseda mediálního výboru sněmovny Patrik Nacher (ANO).

Třeba Praha letos zakázala umisťovat reklamu na alkohol na vozy MHD – z posledních tramvají má zmizet příští rok na jaře.

Podíl.
Exit mobile version