Aktualizace: 22.02.2024 16:04

Praha – Náčelník generálního štábu Karel Řehka v Praze diskutoval s generálním ředitelem Vojenského štábu Evropské unie Michielem van der Laanem o pomoci Ukrajině, strategické důležitosti regionu Sahelu i zapojení Čechů do námořní operace EU Aspides. Témata představili na tiskové konferenci po jednání.

Van der Laan dostal informace o vývoji české armády a jejích modernizačních projektech. Tématem jednání byla také Ukrajina, van der Laan poděkoval Česku za podporu země napadené Ruskem. Řešili i výcvik ukrajinských vojáků v ČR.

Česko se podílí na výcviku ukrajinských vojáků v asistenční misi Evropské unie na podporu Ukrajiny (EUMAM UA), za loňský rok Češi podle dřívějšího vyjádření armády v Polsku vycvičili téměř 1000 Ukrajinců. Další ukrajinští vojáci se cvičí v ČR, Sněmovna jejich pobyt schválila v listopadu 2022, loni v listopadu mandát prodloužila. Celkem se Česko v loňském roce podle dřívějšího vyjádření Řehky podílelo na výcviku 4000 ukrajinských vojáků.

Řehka uvedl, že s generálním ředitelem diskutovali o současných hrozbách, o tom, co se děje na Ukrajině a o plánech na její podporu. Jednali také o Africe, zejména o oblasti Sahelu. Podle van der Laana je tento region pro Evropu strategicky důležitý.

Tématem byla i nová námořní operace Evropské unie Aspides, která začala v Řecku, ministři zahraničí zemí Evropské unie ji v pondělí schválili na jednání v Bruselu. Cílem mise v Rudém moři je zajistit bezpečí obchodních námořních tras, na které útočí jemenští povstalci. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dříve uvedl, že za Česko se do operace zapojí dva příslušníci armády.

„Do nové námořní mise EU Aspides vyšleme začátkem března dva naše vojáky. Cílem mise je zajistit bezpečnost plavby a zastavit útoky na plavidla v Rudém a Arabském moři a Perském zálivu. Naši vojáci budou působit na velitelství v řecké Larise,“ napsala dnes česká armáda na síti X.

Van der Laan je generálním ředitelem Vojenského štábu EU od června 2023, v Česku je na třídenní návštěvě.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.