Komerční prezentace Aktual.: 20.11.2024 12:14
Praha – Testy z angličtiny k přijímacím zkouškám dostanou střední školy od Cermatu příští školní rok. V rozhovoru s ČTK to řekla ředitelka organizace Barbora Rosůlková. O využití těchto testů budou rozhodovat školy samy, Cermat by je chtěl poskytnout společně s povinnými testy z matematiky a češtiny a následně je i vyhodnocovat. Rosůlková vede organizaci od 1. listopadu, do funkce nastoupila poté, co rezignoval její předchůdce Miroslav Krejčí. Důvodem jeho odchodu z čela organizace byly neshody mezi ním a některými zaměstnanci Cermatu, který je příspěvkovou organizací ministerstva školství.
Cermat zodpovídá mimo jiné za jednotnou přijímací zkoušku, kterou skládají uchazeči o maturitní obory. Zkoušku tvoří test z matematiky a test z češtiny. Testy z angličtiny i s vyhodnocením, které by školy mohly využít pro školní část zkoušek, plánoval Krejčí pro tento školní rok. „Stále tu angličtinu ladíme a letos jsem se rozhodla, že ji nebudeme nabízet tak, jak asi plánoval pan ředitel (bývalý ředitel Krejčí),“ řekla Rosůlková. Podle ní by se nové projekty měly nejprve pilotně otestovat.
Před jarem 2026 školy pravděpodobně dostanou od Cermatu k využití jeden test z angličtiny, aby věděly, jak bude vypadat. Vyhodnotit si ho ale budou muset samy, uvedla Rosůlková.
Rosůlková vedení Cermatu převzala s tím, že je potřeba zajistit přípravu a konání přijímacích, maturitních a závěrečných zkoušek. Ministerstvo školství dříve uvedlo, že personální změny ve vedení organizace zkoušky neovlivní. „Testy se finišují, jedním z mých úkolů bylo personálně stabilizovat naší instituci a mohu vás ubezpečit, že se tak stalo,“ řekla Rosůlková.
Testy přijímací zkoušky podle ní musí být srovnatelné v daném ročníku, zároveň ale musí žáky rozřadit. „Obtížnost bude odpovídat tomu, jak vždycky ty testy byly, a bude odpovídat tomu, aby rozřadily žáky,“ řekla. Testy podle ní vycházejí z rámcových vzdělávacích programů pro základní školy. Někteří odborníci na vzdělávání i učitelé v minulosti upozorňovali, že jsou testy přijímacích zkoušek meziročně různě obtížné. Podle Rosůlkové to, jak se žákům v testu daří, ovlivňuje řada faktorů, zmínila například intenzitu přípravy či stres.
S přípravou na přijímací zkoušky by podle ní uchazeči měli začít zhruba v listopadu. Děti by měly průběžně trénovat, například v aplikaci TAU, měly by si ale i zkusit test napsat tak, jako bude vypadat na přijímací zkoušce. Testy z předchozích let jsou dostupné na webu Cermatu, dostupná jsou i správná řešení. Zda rodiče přihlásí děti na různé kurzy či doučování, záleží podle ní i na tom, jak se žák cítí. Někteří odborníci upozorňují, že záleží i na tom, zda má rodina dost informací a peněz k zaplacení kurzů. Na webu Cermatu je podle Rosůlkové dostatečný počet materiálů k tomu, aby si děti testy vyzkoušely.
Cermat spravuje i elektronický systém pro přihlašování na střední školy DiPSy. Podávání přihlášek bude v letošním roce stejné jako loni. V systému DiPSy se připravují podle Rosůlkové jen menší úpravy, aby byl uživatelsky přívětivější, například při vyhledávání škol nebo při stahování dokumentů.
Hlavním společným zájmem ministerstva i Cermatu je zajistit, aby se přijímací řízení na střední školy konalo bez potíží, řekl při oznámení Krejčího rezignace ministr školství Mikuláš Bek (STAN). I proto se podle něj hned nebude vypisovat výběrové řízení na ředitele Cermatu, pozice bude standardně obsazena v horizontu měsíců, uvedl. Rosůlková ČTK řekla, že o tom, zda se do výběrového řízení přihlásí, zatím nepřemýšlela. „Jestli o tom budu uvažovat, tak asi až po jarním termínu (zkoušek),“ dodala.