Ruské ztráty jsou obrovské, další vlna mobilizace nepopulární. Muže do armády tak lákají propagandisté jako například Vladimir Solovjov. Na jednom z plakátů se píše „VPŘED K VÍTĚZSTVÍ: Smluvní vojáci obdrží jednorázovou platbu 400 tisíc rublů od státu a stát chrání jejich rodiny.“ Málokdo si ale umí představit, co je za necelých sto tisíc korun čeká na frontě.




1:40

Realita ruské armády: otřesné vybavení, žízeň, bití a mučení elektřinou | Video: Telegram

Po obrázcích ruských vojáků, kteří jsou nuceni útočit na ukrajinské pozice o berlích, se množí další důkazy o otřesném přístupu ruských důstojníků ke svému mužstvu a neschopnosti velení vybavit útočné jednotky alespoň základní vojenskou technikou.

Rusku dochází zásoby obrněných vozidel, armáda tak nepřiznaně musí využívat kdeco, od starých aut Žiguli a Niva přes UAZ „buchanky“ až po traktory, které vojáci ukořistí ve vesnicích. Automobily zcela nevhodné pro bojové operace se začaly ve velkém počtu objevovat u ruských útočných jednotek už před několika měsíci. Aktuální informace a videa z fronty přímo od ruských vojáků ale ukazují, že situace už je pro ně mnohde skutečně kritická.

Na videích je třeba vidět, že raněné evakuují na dětských tříkolkách, zásoby tahají pěšky na polorozpadlých vozíčcích a silnice lemují vraky aut, které se staly snadnou kořistí pro ukrajinské operátory dronů. Množí se tak případy (rovněž zdokumentované samotnými Rusy), kdy velitelé nutí vojáky nastoupit do obrněnců pod hrozbami zastřelení na místě.

Na dalším ze záběrů jsou vidět ruští vojáci sedící na korbě nákladního auta, přitom jsou želízky spoutáni jeden ke druhému. Podle analytika a blogera Denyse Davydova vojáci na nahrávce mluví o tom, že jsou odváženi na frontu v poutech, protože se jejich velitelé obávají, že dezertují už při transportu.

Rusko, které invazi na Ukrajinu rozpoutalo v únoru 2022, nestíhá doplňovat zásoby zničené techniky, a je tak nuceno sahat stále hlouběji do svých zásob ze sovětské éry. Podle časopisu Forbes země ročně vyrobí možná 200 nových bojových vozidel BMP-3, 90 nových tanků T-90M a několik stovek dalších nových obrněných vozidel včetně kolových bojových vozidel BTR-82. Každý rok však přichází o šest tisíc obrněných vozidel.

Po dva roky Kreml doháněl značný rozdíl mezi ztrátami a výrobou tím, že nasazoval stará vozidla z dob studené války. Podle satelitních snímků a jejich vyhodnocení ale analytik pod přezdívkou Jompy na síti X napsal, že většina zbývajících armádních vozidel v ruských skladech jsou staré BTR-60 a BTR- 70, které navíc stojí na jednom místě od roku 2010. „Vozidlo, které se tak dlouho nepohybuje, je mrtvé vozidlo,“ tvrdí analytik. „A jestli mi nevěříte, určitě jste viděli, co se stane s opuštěnými civilními auty během několika let na volném prostranství.“

Obrázky, kdy se ruští vojáci musí postarat o svou vlastní logistiku a zásobování třeba jen vodou pomocí až neuvěřitelných způsobů, tak budou zřejmě stále častější. Nejsou to však ta nejhorší příkoří. Zdeptaní vojáci bez zásob si podle tvrzení některých telegramových účtů (upozornění: videa obsahují drastické záběry) také vybíjejí zlost například na navrátilcích z nemocnic, které poté šikanují nebo mučí elektrickým proudem z polních telefonů. Údajně proto, že se chtěli zraněním vyhnout dalším bojům.

Podíl.