Aktualizace: 25.03.2024 21:04

New York – Rada bezpečnosti OSN dnes přijala první rezoluci od začátku války v Pásmu Gazy loni v říjnu, která vyzývá k okamžitému příměří. To má trvat během muslimského měsíce ramadánu, který končí 9. dubna. Pro rezoluci hlasovalo 14 zemí, Spojené státy se zdržely. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzýval USA k vetování rezoluce a po hlasování uvedl, že Spojené státy svým postojem poškodí válečné úsilí Izraele v boji proti palestinskému hnutí Hamásu v Gaze. Hamás podle agentury AFP přijetí rezoluce uvítal. Palestinci i státníci mnoha zemí světa ocenili dnešní rezoluci k příměří v Pásmu Gazy. Izrael hodlá dál bojovat, uvedli ministři.

Rada bezpečnosti OSN během současné války v Pásmu Gazy, která začala 7. října teroristickým útokem hnutí Hamás na Izrael, schválila dvě rezoluce žádající větší humanitární pomoc či „humanitární pauzy a koridory“, žádná dosud ale nevyzývala k příměří.

Text rezoluce, kterou navrhlo deset nestálých členů Rady bezpečnosti, podle deníku Haarec vyzývá k okamžitému klidu zbraní v Pásmu Gazy během ramadánu, což by mělo vést k trvalému příměří. Dokument také požaduje propuštění všech rukojmích, které drží Hamás v Gaze od říjnového útoku, kdy v Izraeli zabil na 1200 lidí a asi 250 osob unesl. Stovku propustil během dosud jediného příměří v této válce koncem listopadu.

Deník Haarec napsal, že příměří v rezoluci není podmíněno propuštěním rukojmích, ale obě výzvy jsou zmíněny paralelně. Právě kvůli tomu krátce před hlasováním Netanjahu pohrozil, že odvolá cestu svých vysokých úředníků do Washingtonu, plánovanou na tento týden, pokud USA rezoluci nevetují.

„Ve světle změny amerického postoje se premiér Netanjahu rozhodl zrušit cestu delegace do Washingtonu,“ oznámil Netanjahuův úřad po hlasování. Izraelští činitelé měli v USA jednat o Netanjahuově plánu zahájit operaci i na jihu Pásma Gazy v oblasti Rafáhu, kde ale nyní přebývá v nuzných podmínkách na 1,5 milionu Palestinců. USA se snaží Netanjahua od této operace odradit, pokud civilistům nezajistí bezpečnou evakuaci.

V delegaci, kterou Netanjahu dnes zrušil, měl být jeho ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer, který jako pozorovatel zasedá i v izraelském válečném kabinetu, a poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi.

Netanjahu dnes označil americké nevetování rezoluce za „jasnou změnu postoje“. To ale odmítl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby, podle něhož USA stále jasně podporují příměří výměnou za propuštění rukojmích. Kirby dodal, že ve Washingtonu už je izraelský ministr obrany Joav Galant, který by se měl setkat s americkým bezpečnostním poradcem Jakem Sullivanem, ale i s ministrem obrany Lloydem Austinem či šéfem diplomacie Antony Blinkenem. Hovořit mají o chystané operaci Izraele v Rafáhu i o jednáních, která mezi Hamásem a Izraelem zprostředkovávají USA, Egypt a Katar.

Spojené státy od října vetovaly tři rezoluce vyzývající k okamžitému příměří, které nezmiňovaly propuštění rukojmích, napsal dnes server The Times of Israel (ToI). USA se také při hlasováních Rady bezpečnost dvakrát zdržely, aby umožnily větší humanitární pomoc do Gazy.

Dosud poslední rezoluci, před tou dnešní, vetovaly v pátek Rusko a Čína, které odmítly americký návrh vyzývající k okamžitému a trvalému příměří. Rusko označilo návrh za zpolitizovaný a nedostatečně tvrdý vůči Izraeli. Rusko a Čína vetovaly americkou rezoluci ke Gaze také už v říjnu.

Pro příměří v Pásmu Gazy, kde si izraelská ofenziva podle Hamásu od října vyžádala smrt více než 32.000 Palestinců, se loni dvakrát vyslovilo Valné shromáždění OSN. Pro v říjnu i v prosinci hlasovala více než stovka zemí, proti byly v obou případech mimo jiné Izraele, USA či Česká republika.

Palestinci i státníci ocenili rezoluci OSN k Pásmu Gazy, Izrael chce dál bojovat

Palestinci i státníci mnoha zemí světa ocenili dnešní rezoluci Rady bezpečnosti OSN vyzývající k okamžitému příměří v Pásmu Gazy. Naopak izraelští představitelé rezoluci kritizují za to, že nepodmiňuje příměří propuštěním izraelských rukojmí unesených do Pásma Gazy během teroristického útoku hnutí Hamás ze 7. října. Izraelský ministr obrany Joav Galant, který je dnes na návštěvě Spojených států, ohlásil záměr dál pokračovat v boji proti Hamásu, informují média.

Rada bezpečnosti OSN během současné války v Pásmu Gazy, která začala útokem hnutí Hamás na Izrael, v minulosti schválila dvě rezoluce žádající větší humanitární pomoc pro Gazu či „humanitární pauzy a koridory“. Žádná dosud ale nevyzývala k příměří. Dnešní rezoluci podpořilo 14 států, USA se zdržely hlasování. V konfliktu proti sobě stojí palestinské hnutí Hamás a Izrael.

Vedení Palestinské autonomie (PA) výzvu k okamžitému příměří uvítalo. Ministr pro civilní záležitosti Husajn Šajch na síti X napsal, že PA žádá „definitivní zastavení této zločinné války a okamžité stažení Izraele z Pásma Gazy“.

Také hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, rezoluci uvítalo a dodalo, že je ochotné „okamžitě zahájit proces výměny zajatců“. Při dosud jediném příměří v bojích v této válce koncem listopadu Hamás propustil asi stovku zajatců z celkem 250 unesených. Hnutí ale dnes rovněž zopakovalo svůj požadavek „trvalého příměří, které povede ke stažení izraelských sil“, cituje Hamás agentura AFP.

Neúspěch výzvy k příměří by byl „neodpustitelný“, uvedl generální tajemník OSN António Guterres. Zároveň ocenil přijetí rezoluce včetně výzvy k propuštění rukojmích. Podobně se vyjádřil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Dodržení této rezoluce má zásadní význam pro ochranu všech civilistů,“ napsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

K naplnění znění rezoluce vyzvala francouzská, britská, turecká, saúdskoarabská nebo egyptská diplomacie. Turecké ministerstvo zahraničí považuje rezoluci za „pozitivní etapu“ a agentura AFP připomíná, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na začátku března zopakoval, že „pevně stojí“ za vedením Hamásu.

„Izrael neukončí střelbu. Zničíme Hamás a budeme pokračovat v boji, dokud se domů nevrátí poslední z rukojmích,“ napsal izraelský ministr zahraničních věcí Jisrael Kac v příspěvku na síti X.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan kritizoval, že rezoluce „nepodmínila“ příměří propuštěním rukojmích, což podle něj „podkopává úsilí o jejich propuštění“. Ve svém projevu před Radou bezpečnosti Erdan označil za nespravedlnost skutečnost, že Rada okamžitě odsoudila páteční útok islamistů na koncertní sál nedaleko Moskvy, který má přes 130 obětí, ale ani po šesti měsících neodsoudila útok Hamásu na hudebním festivalu v Izraeli, během něhož zemřely stovky mladých lidí. „Civilisté, bez ohledu na to, kde žijí, si zaslouží užívat si hudbu v bezpečí,“ prohlásil Erdan.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.