
Aktual.: 9.04.2025 13:08
Brno – Ranní teploty na jižní Moravě klesly na většině území pod nulu a pravděpodobně minimálně lokálně poškodily kvetoucí ovocné stromy. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu bylo chladněji na Břeclavsku a Hodonínsku, na Znojemsku a Brněnsku byly mrazy mírnější. Někde teploty klesaly dokonce až k minus pěti stupňům. Oslovení sadaři se sice shodli, že míru poškození zjistí lépe až za několik dnů, ale že je stále naděje na průměrnou úrodu, řekli ČTK.
V sadech Jana Krejčiříka z firmy Meruňky Velké Pavlovice začínalo mrznout až okolo půl páté a byly dva stupně pod nulou. V sadech podniku Pomona Těšetice na Znojemsku začalo podle ředitele Iva Pokorného mrznout už okolo třetí a teplota klesla na minus dva. „Sady, které jsou na kopečkách, na tom budou tradičně lépe než ty v dolinách. Jak moc velké budou škody, zjistíme, až vegetace zase postoupí. Byl jsem v sadu hodinu po půlnoci a trochu se zatáhlo, tak to asi pomohlo,“ řekl Krejčiřík. Kromě meruněk mráz dopadá také na broskvoně, ostatní ovoce vykvétá později, některé už vykvetlo. Míra poškození často závisí nejen na teplotě, ale i délce mrazu, vlhkosti a případně dalších okolnostech.
Dnešní mrazivé ráno bylo druhé, které mohlo stromy poškodit. První bylo v neděli, ale podle prvních předpokladů nemělo vážné dopady.
Jarní mrazy mohou přijít až do poloviny května. Aktuální předpověď na dalších deset dnů je příznivá, vyhráno však sadaři ještě zdaleka nemají. Loni mráz zničil především v Čechách úrodu ovoce prakticky plošně až v závěru dubna. Na jižní Moravě měli pěstitelé více štěstí a mrazy poničily úrodu jen lokálně.