Stav všech osmnácti zraněných při pátečním útoku nožem na hlavním nádraží v Hamburku je stabilizovaný. Devětatřicetiletou Němku, která podle policie útok spáchala, soud v sobotu nařídil umístit na psychiatrickou kliniku. Podle deníku Bild policie ženu zná z dřívějších incidentů.
Policisté ženu identifikovanou jako Lydii S., která pochází zřejmě z Dolního Saska, ale nyní je bez trvalého bydliště, zadrželi bezprostředně po činu. Vyšetřovatelé ještě v pátek uvedli, že nic nenasvědčuje politickým motivům.
Žena kolem sebe v pátek okolo 18:00 bezhlavě mávala nožem na jednom z nástupišť, než ji dva lidé přemohli a nůž jí vzali.
Bild s odvoláním na své zdroje napsal, že žena trpí paranoidní schizofrenií a že z psychiatrie byla propuštěna jen den před útokem.
Útočnice zranila osmnáct lidí ve věku od 19 do 85 let, přičemž čtyři z nich byli v ohrožení života, sedm lidí mělo těžká zranění a sedm zbývajících bylo zraněno lehce. Podle policie byl stav všech dotčených v sobotu už stabilizovaný. Zranění způsobené nožem utrpělo patnáct lidí, zbývající tři se zranili při pádech, případně utrpěli šok.
Nepomohl ani zákaz nosit zbraně, včetně nožů
Primátor Hamburku Peter Tschentscher incident označil za šokující, podobně se vyjádřil i spolkový kancléř Friedrich Merz. Kancléř si ještě v pátek s Tschentscherem telefonoval a následně poděkoval záchranářům a policistům za rychlý zásah. „Myslím na oběti a příbuzné,“ řekl Merz. Spolkový ministr vnitra Alexander Dobrindt čin odsoudil krátce po útoku.
Hamburské hlavní nádraží je jedním z nejrušnějších dopravních uzlů v Německu. Dvě koleje přiléhající k nástupišti 13/14, kde se útok stal, policie kvůli zásahu uzavřela. V dálkové dopravě pak podle německých drah Deutsche Bahn docházelo ke zpožděním a odklonům.
Na hlavním nádraží v Hamburku je od podzimu 2023 zakázáno nosit zbraně včetně nožů. Stejný zákaz od loňského prosince platí i pro tamní veřejnou dopravu. Zóna, ve které je zakázáno nosit zbraně, pokrývá také značnou část centra města.