Aktual.: 7.09.2024 07:20

Praha – Opatření zaměřená na posílení vnitřní bezpečnosti Česka po loňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) by se měla dostat do praxe v příštích dvou až třech letech. V rozhovoru s ČTK to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Skloubí se podle něj i s plány ze strategie Policie 2030, což je vize policejního sboru, který se přizpůsobuje moderním trendům a hrozbám, jako jsou například terorismus či kyberkriminalita.

Při střelbě na fakultě v centru Prahy přišlo loni před Vánocemi o život 14 studentů a pedagogů, 25 lidí bylo zraněno. Rakušan v lednu předložil návrh 33 opatření týkajících se ministerstev vnitra, zdravotnictví a školství či policie a hasičů, která dostal za úkol rozpracovat. Kabinet pak o prázdninách projednával celkově sedm desítek opatření, seznam ale obsahoval i plány opatření, které nesouvisí přímo s událostí na FF UK. Na uvedení opatření do praxe se pracuje podle Rakušana průběžně a s jejich zavedením se počítá v horizontu dvou až tří let. „Plánujeme postupný náběh tak, jak se je povede implementovat,“ uvedl.

Rakušan ČTK řekl, že od tragické události a vypracování opatření pozoruje velké posuny. „Skupina, která se zabývala preventivními programy, školeními, ochranou měkkých cílů, na ministerstvu vnitra existovala i před tím drastickým a hrůzným činem na FF UK, nicméně ten zájem z akademického prostředí takový nebyl,“ uvedl.

Podle Rakušana stouplo množství nácviků a aktualizovaly se bezpečnostní postupy. „Na základě vyhodnocení práce policie se stanovují i vnitřní komunikační manuály se školami, s provozovateli všech měkkých cílů, aby věděli, komu volat a podobně,“ dodal. Pracuje se na posílení soustavy takzvaných prvosledových hlídek, které k nejzávažnějším událostem přijíždějí ještě před zásahovou jednotkou. „Naplánováno jich máme téměř 250, v současné době se reálný počet pohybuje kolem 210,“ upřesnil.

U výdajů na opatření se podle něj nemůže vést diskuse, zda na ně budou peníze v rozpočtu. „Já to prostě chápu jako mandatorní výdaje,“ uvedl. Ministerstvo vnitra by mělo v příštím roce hospodařit se 105 miliardami korun, což znamená růst o 5,5 miliardy. Na letošní rok dostalo vnitro původně 97,4 miliardy, navýšení o 1,95 miliardy korun se dočkalo v červenci.

Zavádění opatření se sladí i se strategií Policie 2030, která má být vizí policie přizpůsobené moderním trendům. Rakušan v té souvislosti zmínil teroristické hrozby, kybernetickou kriminalitu, ale také třeba kvalitní vzdělávání policistů v otázce domácího násilí.

Připomněl i program „bezpečné cesty dětstvím“, chystaný ministerstvy vnitra a školství ve spolupráci s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou. Ten počítá se zlepšením psychosociální práce ve školách či školeními pro jednání s dětmi pro lidi v různých oborech tak, aby věděli, jak poznat dítě v ohrožení. Čtyři pětiny pachatelů činů podobných tomu na FF UK trpěly šikanou, domácím násilím či brutální výchovou, zmínil. Cílem je takovým jevům předcházet.

 

Podíl.