Komerční prezentace Aktual.: 2.04.2025 11:07

Praha – Novelou navyšující náborový příspěvek a další benefity pro vojáky vzniká konkurenční výhoda při náboru do armády. Zákon tak potenciálně rozevírá nůžky v odměňování mezi vojáky a příslušníky bezpečnostních sborů. Senátorům to dnes na jednání výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vyplývá to podle něj z analýzy, kterou ministr příští týden předloží vládě.

V návaznosti na analýzu, která srovnává odměňování v bezpečnostních sborech a v armádě, chce Rakušan předložit opatření, které by ji zohlednilo a které také projedná vláda. „Pokud by takový materiál byl schválen, tak na jedno místo policisty by připadalo od července o 4000 korun navíc,“ řekl senátorům. Navýšení u vojáků se podle něj pohybuje v rozmezí 2500 až 7000 korun. Znamenalo by to podle něj, že by od července nůžky nebyly rozevřeny více, než je žádoucí.

Novela zákona o vojácích z povolání vstoupí v účinnost od 1. července, jejím cílem je podle vlády podpořit doplnění stavů armády a udržení současného personálu. Novela zvyšuje náborový příspěvek až na čtyřnásobek ze současného maxima 250.000 korun. K dalším benefitům patří stabilizační příspěvek, příspěvek na bydlení a příplatek za službu v zahraničí. Dodatečné náklady pro státní rozpočet odhadlo ministerstvo obrany na 375 milionů korun ročně.

Právě v rozpočtových nárocích je podle Rakušana rozdíl, protože ministerstvo obrany může vycházet z navýšeného armádního rozpočtu. U bezpečnostních sborů by se navýšení týkalo více než 50.000 lidí. „Tady se bavíme o částce, která přesahuje miliardu korun,“ podotkl. „Je potřeba se bavit o tom, co v téhle chvíli chceme,“ dodal. Výzvy pro policisty jsou podle něj enormní a vláda se musí stejně zodpovědně stavět k vnitřní a vnější bezpečnosti.

Rakušan chce pro bezpečnostní sbory dlouhodobou jistotu financování. „Já bych souhlasil i se stanovením stejné jistoty financování vůči HDP (hrubému domácímu produktu), jako má armáda. Neříkám ve stejných procentech, to je nemyslitelné,“ dodal.

Analýza podle Rakušana ukazuje, že i když jsou profese odlišné, lidé se do nich rekrutují z jedné skupiny. Chtějí specificky sloužit vlasti, mají rádi trochu dobrodružství a vyhovuje jim nosit uniformu. „A mezi těmi si samozřejmě konkurujeme. A je potřeba aby ta konkurence byla rovná, abychom nezapomínali, že bezpečnost je jenom jedna,“ řekl novinářům.

Příslušníkům bezpečnostních sborů se od letošního ledna zvedly platy o 1500 korun. Policisté a hasiči dostali navíc ještě 1000 korun jako stabilizační příplatek. Celkem tedy mají od ledna hasiči a policisté o 2500 korun více, zopakoval dnes Rakušan. Příslušníci bezpečnostních sborů loni v listopadu protestovali proti nízkým platům a špatné personální situaci. Objem financí na platy příslušníků bezpečnostních složek se má podle ministra o pět procent zvednout i v letech 2026 a 2027. Podle protestujících příslušníků to však nevyřeší dlouhodobé podfinancování sborů.

Podíl.
Exit mobile version