Aktualizace: 8.05.2024 13:44

Praha – Výsledná podoba migračního balíčku EU je podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) více byrokratická a oslabuje proti původnímu návrhu povinnou hraniční proceduru. Je to ale důležitý první krok k efektivnímu řešení nelegální migrace. Rakušan to dnes sdělil ČTK v reakci na to, že zástupci států Evropské unie dnes potvrdili shodu na konečné podobě balíčku. Potvrdil, že Česko se zdrželo. Podle expremiéra a předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše způsobila podobu balíčku vláda Petra Fialy (ODS), Česko mělo hlasovat proti. Kabinet zradil české občany, řekl Babiš ČTK.

Proti balíčku hlasovaly Maďarsko a Polsko. Dnes schválený postoj států bloku je definitivní, nová migrační a azylová pravidla už jen formálně schválí unijní ministři, podle Rakušana v pondělí 13. května. Evropský parlament balíček podpořil na plenárním zasedání na začátku dubna.

„Platí, že se Česko zdrželo, v souladu s mandátem schváleným vládou,“ uvedl Rakušan. Česká republika měla vůči paktu podle vicepremiéra výhrady. „Výsledná podoba je více byrokratická a oslabuje oproti původnímu návrhu povinnou hraniční proceduru. Je to ale důležitý první krok k efektivnímu řešení nelegální migrace,“ sdělil.

Zavádí podle něj povinné detence, screening migrantů a stanovuje povinnosti členských zemí. Česko ale chce jít v ochraně evropského prostoru ještě dál a aktivně pracuje na následných krocích, uvedl. „Společně s Dánskem, Rakouskem, Nizozemím a dalšími zeměmi připravujeme konkrétní návrhy, jak řešit azylové procedury už ve třetích zemích, opatření proti převaděčům i zlepšení návratů,“ dodal Rakušan.

„Celé to způsobila Fialova vláda a především Vít Rakušan během českého předsednictví (v druhé polovině roku 2022), kdy to celé připravili a migranty do Evropy pozvali,“ napsal ČTK Babiš. „Že se teď zdrželi, je ve výsledku úplně jedno, měli být proti jako celá V4,“ uvedl. Maďarsku a Polsku se nepodařilo přesvědčit další státy, aby společně vytvořily blokační menšinu. Slovensko dvě části paktu odmítlo, u zbývajících se zdrželo.

„Zradili české občany a my teď potřebujeme uspět v evropských volbách, abychom to mohli změnit,“ dodal bývalý premiér Babiš. Volby do Evropského parlamentu se konají zhruba za měsíc.

Migrace podle vicepremiéra a předsedy koaličních Pirátů Ivana Bartoše představuje výzvu, se kterou se Evropa musí vypořádat a najít společné řešení. „Pakt ale zásadní řešení a posun dopředu nepřináší, spíše víc byrokracie, byť je snaha o společný postup. Proto většinu nepodpořili ani naši europoslanci,“ sdělil ČTK. Balíček podle něj neřeší například dlouhé lhůty, během kterých lidé čekají v uprchlických táborech na rozhodnutí, naopak je prodlužuje. „To ale nepomáhá nikomu – zvyšuje se riziko radikalizace, pro evropské občany to je dražší a samotní uprchlíci zbytečně trpí v nehostinných podmínkách,“ míní.

Pro Piráty je podle Bartoše důležitý důraz na evropskou spolupráci, prevenci migrace na místě, humanitární pomoc a boj proti organizovanému zločinu. „Nikoliv populistické výkřiky a túrování nenávisti,“ uvedl. Jeho strana prosazuje funkční pravidla včetně rychlejších návratů a přísnějších kontrol. „Odmítáme kvóty a přerozdělování. Solidaritu a výpomoc dalším státům můžeme realizovat finanční pomocí i spoluprací při ochraně společné hranice,“ dodal vicepremiér.

Série norem počítá mimo jiné s efektivnějšími kontrolami migrantů i s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Zavádí také princip, že těm zemím unie, které jsou přetíženy migračním tlakem, solidárně pomohou ostatní buď tím, že od nich část migrantů převezmou, anebo je podpoří finančně či materiálně.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.