
Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
Slovenské úřady v pátek potvrdily už šesté ohnisko nákazy, a to na jihu země na sesterské farmě chovu, ve kterém bylo zjištěno už dříve. „Spouštíme namátkové kontroly dodržování jednotlivých opatření na farmách,“ oznámil Šutaj Eštok.
Veterináři podle slovenského ministerstva zemědělství začnou s vybíjením dobytka příští týden, slovenská média informují o 850 zvířatech. Bratislava chce navíc na půdě EU jednat o plošném očkování ohrožených stád.
Rakousko uzavírá menší přechody
S potíráním slintavky a kulhavky na Slovensku pomáhá i rakouská armáda. Její speciální jednotka pro pomoc při katastrofách je od minulého týdne nasazena v Dunajské Stredě, kde ošetřuje postřikem vodou a chemickými prostředky nákladní automobily. V Rakousku se zatím nákaza neobjevila.
Na určených přechodech v příhraničních rakouských spolkových zemích Burgenland a Dolní Rakousy policisté provádějí uzavírky s pomocí technických uzávěr. Trvat budou předběžně do 20. května. Na otevřených hraničních přechodech policie již od konce minulého týdne podporuje zdravotnické orgány v boji proti slintavce a kulhavce v rámci stávajících hraničních kontrol s Maďarskem a Slovenskem.
Možnost zavlečení do Česka
Podle ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu Kamila Maláta je šance na zavlečení onemocnění do Česka „vysoká“. „Nikdo si to ale nepřipouštíme,“ řekl však ve vysílání ČT24. Chovatelé podle něj prevenci nepodceňují, ačkoliv jim chybí například rohože.
O nezavlečení podle něj usilují všichni, stát i zemědělci. „Jsme rádi, že stát vyslyšel naše požadavky a postupně hraniční omezení zpřísňuje, i když rezervy jsou,“ sdělil s tím, že by si přál plošnější evidenci vozidel a průjezd i osobních aut přes dezinfekční vany. Mezi aktuální tuzemská opatření patří právě dezinfekční vany či možnost projet jen přes pět vybraných hraničních přechodů.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v chovu. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.