Aktual.: 24.02.2025 09:27

Vídeň/Bern – O tom, že budoucnost Evropy v žádném případě nepatří krajní pravici, ale také o nové dimenzi vměšování do voleb či možných obtížích při sestavování příští německé vlády, píší po nedělních parlamentních volbách ve spolkové republice rakouské a švýcarské deníky.

„Německé parlamentní volby ukazují Evropě, že budoucnost kontinentu rozhodně není krajně pravicová. Německo nemusí přemýšlet o alternativách,“ píše rakouský list Der Standard v narážce na pravicově populistickou Alternativu pro Německo (AfD), která skončila ve volbách se ziskem 20,8 procenta druhá za konzervativní unií CDU/CSU, jež si přišla na 28,5 procenta hlasů.

„AfD zůstává pro příští volby v roce 2029 extrémně nebezpečná, nyní ale nemůže převzít moc, ani nic zničit,“ konstatuje deník, který tak připomíná, že všechny ostatní parlamentní strany vyloučily spolupráci s AfD. Demokratické stany nyní podle listu musí zahájit proces sbližování.

Zároveň ale Der Standard neopomíjí fakt, že AfD zdvojnásobila svůj předchozí výsledek, a všímá si také mezinárodního vměšování do voleb, které podle něj „dosáhlo nové dimenze“. Ze Spojených států, které Německo osvobodily od nacistů, přišla podle listu aktivní podpora pro pravicové extremisty, a to ze strany amerického viceprezidenta J. D. Vance či miliardáře Elona Muska.

„Friedrich Merz zabodoval ve volební večer příjemně jasnými prohlášeními o nezávislosti na USA, proti vměšování Elona Muska do volební kampaně a pro jasný kurz proti (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi,“ píše rakouský deník o šéfovi CDU a pravděpodobném příštím kancléři. „První zahraničněpolitická prohlášení na adresu Donalda Trumpa a Elona Muska byla velmi slibná,“ konstatuje ve stejném duchu list Die Presse.

Úspěch devětašedesátiletého Merze se bude měřit také podle toho, zda dokáže zastavit vzestup pravicových populistů a potlačit jejich vliv, míní tento deník. „Merz bude muset sehrát roli odvážného muže, který vytáhne německou ekonomiku nahoru a vrátí zemi váhu, kterou potřebuje, aby obstála v souboji velkých hráčů,“ pokračuje komentář.

Vztahu CDU/CSU a AfD se věnuje také švýcarský deník Tages-Anzeiger, podle něhož byl výsledek konzervativní unie horší, než se očekávalo, zatímco AfD výrazně posílila. „Kdyby byla AfD normální stranou, mohl by s ní teď konzervativec Merz vytvořit vládu. Merz však nepovažuje AfD jen za krajně pravicovou, xenofobní a antisemitskou, ale také za podvratnou,“ píše list, podle něhož jsou tak nyní preferovaným koaličním partnerem sociální demokraté (SPD). Ti si v hlasování výrazně pohoršili, když dostali jen 16,4 procenta hlasů.

„Zda podpoří jeho (Merzovu) azylovou politiku, zůstává nejasné. Sestavit koalici pro něj tedy bude obtížné. Pokud neuspěje, jeho sen o kancléřství by se ještě mohl rozplynout,“ je přesvědčen Tages-Anzeiger.

 

Podíl.