Aktualizace: 22.02.2024 09:25

Jihlava – Rada Kraje Vysočina odvolala ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva, kterého soud kvůli podezření z korupce poslal ve středu do vazby. Novým ředitelem bude technický náměstek nemocnice Alexander Filip. Rada zároveň rozhodla, že v nemocnicích, které zřizuje, nařídí mimořádné kontroly. ČTK to řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

„Dohodli jsme se s panem náměstkem (pro zdravotnictví Vladimírem) Novotným, že nařídíme mimořádné kontroly. Nařídíme ji jak v jihlavské nemocnici, tak s velkou pravděpodobností provedeme namátkovou kontrolu v některé jiné nemocnici, byť samozřejmě ty zakázky jsou řízeny pokaždé někým jiným. Jihlavská nemocnice si zakázku (z dotačního programu) na REACT-EU řídila sama,“ řekl Schrek.

Rada Kraje podle něho zatím neprojednávala, zda a jak obsadit uvolněnou pozici technického náměstka nemocnice, kterou dosud zastával nový ředitel Filip. „Nejdříve zajistíme fungování a řízení nemocnice. Teprve s odstupem nějakého času, kdy není potřeba přijímat nějaké překotné usnesení, tak se tím budeme zabývat,“ řekl Schrek.

Alexander Filip se narodil v roce 1965. V Nemocnici Jihlava působí s přestávkami od roku 1997, řekla ČTK mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. „Nemocnice Jihlava za posledních 14 let prošla pod vedením ředitele Lukáše Veleva fází stabilizace a rozvoje. Vnímám to tak, že moje úloha je teď pokračovat v jeho práci do vyřešení situace,“ sdělil ČTK Filip.

Jihlavská nemocnice na svém webu zveřejnila podporu adresovanou odvolanému řediteli Velevovi. Mimo jiné je v ní uvedeno: „Tak jak jej známe, nedovedeme si představit, že by se obohacoval na úkor nemocnice. Veškerá výběrová řízení na vybavení přístroji, léky a zdravotní pomůcky za celá léta jeho působení probíhala transparentně dle zákona a pod kontrolou orgánů zřizovatele vždy ve prospěch nemocnice. Do vyšetření celého jeho podílu na obvinění bereme pana ředitele jako člověka, který se žádných manipulací se zakázkami nedopustil. Stojíme za ním jako za ředitelem a také za člověkem.“

Velev je stíhán spolu s dalšími devíti lidmi kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu. V kauze je obviněn například i bývalý generální ředitel ústecké Krajské zdravotní (KZ) Petr Malý, kterého představenstvo po jeho zadržení odvolalo z funkce. Pět z deseti obviněných poslal ve středu soud do vazby.

Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu Evropské unie při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí zatím milion eur, tedy asi 25 milionů Kč. Vyšetřování ale pokračuje a škoda může být podstatně vyšší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce, který případ dozoruje. Úřad se případu ujal, protože dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice byla spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU).

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.