Rada Evropské unie aktivovala takzvanou národní výjimku z Paktu stability a růstu kvůli zvýšení výdajů na obranu pro patnáct zemí, včetně České republiky. Rada, která zastupuje členské státy, o tom v úterý informovala v tiskové zprávě po zasedání ministrů financí a hospodářství sedmadvacítky.
Rozhodnutí má patnácti členským zemím EU usnadnit přechod ke zvýšeným výdajům na obranu při zajištění udržitelnosti zadlužení. Uvolnění pravidel se kromě Česka týká Belgie, Bulharska, Chorvatska, Dánska, Estonska, Finska, Řecka, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Polska, Portugalska, Slovenska a Slovinska.
„V této kritické chvíli musí investice do našich obranných schopností zůstat naší nejvyšší prioritou. Aktivace národní únikové doložky umožní členským státům zvýšit výdaje na obranu a zároveň si zachovat udržitelné veřejné finance,“ řekla ke kroku ministryně hospodářství předsednického Dánska Stephanie Loseová.
Evropská komise aktivaci výjimky doporučila
Podle Paktu stability a růstu nesmí schodek veřejných financí překročit tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a veřejný dluh šedesát procent HDP, případně se musí snižovat. Evropská komise v takzvaném jarním balíčku evropského semestru doporučila členským zemím nyní odsouhlasenou výjimku aktivovat.
Výjimka se vztahuje na období čtyř let a do flexibilního rámce bude možné zahrnout až 1,5 procenta HDP. V praxi to znamená, že Evropská komise a Rada EU se mohou rozhodnout nezahájit řízení kvůli nadměrném schodku u patnácti členských států i v případě, že překročí plán čistých výdajů schválený Radou, pokud půjde toto překročení na vrub zvýšených výdajů na obranu. U všech ostatních výdajů zůstávají členské státy vázány rozpočtovými pravidly.
Česko by podle vládního plánu mělo v příštích letech zvyšovat výdaje na obranu o 0,2 procenta HDP ročně tak, aby do roku 2030 dosáhly tří procent HDP.