Aktual.: 24.08.2024 16:23
Litvínov (Mostecko) – Policejní pyrotechnici řízeně odpálí leteckou pumu v chemickém areálu Záluží na Mostecku až ve čtvrtek, nebo v pátek, nikoliv ve středu, jak původně plánovali. Odklad je nutný kvůli rozmístění velkého množství ochranných pytlů s pískem. České televizi to dnes řekl ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil. Zatím není jasné, kdy chemička obnoví provoz.
Pyrotechnici nebudou až do odpalu s pumou nijak manipulovat, ale vytvoří kolem ní „sarkofág“ složený ze zhruba čtyř stovek pytlů, z nichž každý obsahuje jeden metr krychlový písku. „Na žádost firmy budeme ještě umisťovat pytle ke kritickým provozům z druhé strany budovy, která s místem nálezu pumy těsně sousedí. Termín odpalu proto určitě bude posunut,“ řekl ČT Čadil.
Momentálně je ochranné pásmo stanovené na 1500 metrů od pumy. Ve směru chráněném budovou, u které se puma nachází, je to 750 metrů. „To bude platit až do řízeného odpalu. Na něj se pak bezpečnostní uzávěra zvětší,“ podotkl Čadil.
Britskou leteckou pumu z druhé světové války objevili ve středu odpoledne dělníci při výkopových pracích. Poté, co pyrotechnik zjistil, jak je nebezpečná, evakuovalo se na 600 lidí, zastavila se doprava mezi Mostem a Litvínovem a chemička odstavila výrobu v blízké rafinerii i etylenovou jednotku. Provoz na silnici policie obnovila, od pátečního rána také znovu jezdí mezi oběma městy tramvaje. Mimo provoz ale stále zůstává železnice, protože trať vede kolem místa nálezu munice.
Puma může podle pyrotechniků bouchnout do 144 hodin od doby, kdy ji bagr vytáhl ven. Termín uplyne podle odhadů v úterý 27. srpna zhruba hodinu po poledni.
Zpožďovací pumy sloužily podle historika z Vojenského historického ústavu Jiřího Rajlicha k tomu, aby prodloužily práce na obnově zasažených závodů a znervóznily obránce. Chemický závod na výrobu leteckého benzinu z uhlí v Záluží na Mostecku byl podle Rajlicha za druhé světové války nejvíce bombardovaným cílem na území dnešní České republiky, nacházel se v něm významný závod na výrobu syntetického benzinu.
Podle Čadila byl areál bombardován zhruba šestnáctkrát až osmnáctkrát, byly na něj svrženy stovky pum. „Udává se, že u pum s mechanickými zapalovači došlo zhruba k patnáctiprocentnímu selhání. U těchto pum, jaká byla nalezená zde, mohlo být selhání až třicetiprocentní. Záleží, kolik pum bylo po válce odstraněno, ostatní se mohou nalézat zde v areálu,“ dodal.