V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.

Od ledna polská kina promítají film Putin domácího režiséra Patryka Vegy, v jehož titulech převažují kriminální zápletky a téma moci. I svůj první neanglicky mluvený film chtěl prý původně natočit o ruské mafii, ale pak se rozhodl udělat ho o „největším gangsterovi“.

Putin u moci i v plenkách

Novinka s rozpočtem čtrnácti milionů dolarů mísí realitu s nepodloženými teoriemi. V rozhovoru pro Frankfurter Rundschau popsal Vega žánr svého nejnovějšího snímku jako „živou historii“. „Můj film není jen příběhem o minulosti. Je to životopisný film, ale také film o naší současnosti, zejména od války na Ukrajině,“ uvedl.

A protože prý podobu ruského vládce každý zná, ztvárnit ho nemohl ani sebelepší herec s make-upem. Proto si vzal na pomoc umělou inteligenci. Filmového Putina pak stvořil s pomocí AI a herce Slawomira Sobaly, který si rok a půl osvojoval pohyby i mimiku ruského politika.

Toho film ukazuje, jak pracuje jako taxikář, podvádí svou ženu nebo nařizuje kobercové bombardování Čečenska. Zobrazuje ho ale i v zesměšňujících scénách, třeba navlečeného do plen pro dospělé. Například Frankfurter Rundschau oceňuje Vegův smysl pro satiru, zmiňuje scénu, kdy začínající kremelský politik na státním banketu rozdává nedostatkový toaletní papír.

„Všichni se bojí Vladimira Putina, ale v mém filmu je to vyděšený člověk, který se bojí smrti,“ cituje režisérova slova před uvedením filmu list The Independent. Vega tvrdí, že během natáčení jeho tvorba vzbudila pozornost agentů Kremlu a že ti členům štábu pod falešnou identitou nabízeli úplatky, pokud je nechají nahlédnout do scénáře. Některé záběry měly vzniknout přímo v Rusku pomocí skryté kamery.

Méně polidšťování

Celopolský deník Rzeczpospolita píše, že film se v polských médích dočkal „zdrcující kritiky“. Nejen podle recenzí, ale i návštěvnosti v kinech, kam na hodně probíraný snímek vyrazilo méně než 38 tisíc diváků. Zahraniční média představují Vagu jako tvůrce, jehož filmy se stávají v Polsku kasovními trháky, kritici jim ale vyčítají přílišnou brutalitu a vulgaritu.

Filmový Putin má být uveden v desítkách zemí, včetně Česka a také Ukrajiny. Vega polským novinám Gazeta Wyborcza řekl, že ukrajinský distributor filmu žádal zkrácení sekvencí ukazující Putinovo dětství, protože měl pocit, že diktátora v očích diváků příliš polidšťují. Snímek představuje Putina jako chlapce opuštěného matkou, který pije vodku, aby se zahřál.

Law přirovnává roli Putina k Everestu

Na premiéru si ještě chvíli počká další hraný film z prostředí putinovského Ruska, teprve totiž vzniká. Jmenuje se The Wizard of the Kremlin, do češtiny se překládá jako Mág z Kremlu. Chystaný titul před nedávnem připomněl herec Jude Law, když v rozhovoru pro server Deadline zmínil, jak se připravuje na svou roli v tomto snímku – ztvárnit má Vladimira Putina v počátcích jeho kariéry vládce.

„Momentálně to vypadá jako Everest, na který je třeba vylézt,“ popisuje Law. „Jsem na úpatí, dívám se vzhůru a říkám si: ‚Kristepane, co jsem to řekl?‘ Tak se často cítím, zatímco říkám ano.“ A dodává: „Říkám si: ‚Bože, jak to mám udělat?‘ Ale každopádně si to musím vyřešit sám.“

Law z paměti diváků ještě nevymizel jako představitel jiné silné osobnosti, když v seriálech Mladý papež a Nový papež rozehrával nápad režiséra Paola Sorrentina o prvním Američanovi v čele katolické církve.

O hercově zapojení do filmu ze zákulisí Kremlu se mluvilo už loni, kdy jej tvůrci představovali na filmovém trhu v Cannes, nebylo ale známo přesné obsazení. Vedle Lawa by se v dalších rolích měli objevit Paul Dano, Alicia Vikanderová či Zach Galifianakis.

Inscenování politického divadla

Mág z Kremlu převádí do hraného příběhu stejnojmenný román Giuliana da Empoliho, francouzského rodáka s mezinárodními zkušenostmi ze světa médií i politické propagandy. Mimo jiné dělal poradce někdejšímu italskému premiérovi Matteu Renzimu. Empoliho prozaický debut se stal bestsellerem a chválili ho i kritici, získal cenu Francouzské akademie.

Kniha vyšla v roce 2022 ve Francii a o rok později česky. Obrovskou pozornost si získala i vzhledem k okolnostem, které provázely její vydání. K francouzským čtenářům se dostala v dubnu 2022, tedy krátce po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu.

Oním mágem v názvu je fiktivní šedá eminence kremelské politiky, divadelní režisér a producent televizních reality show Vadim Baranov. Ten se dostává do centra ruské moci, kde válčí dvořani a oligarchové. Nad vším stojí Car a v postsovětské éře se stává takzvaným spin doktorem režimu, „který promění celou zemi v politické divadlo,“ jak líčí anotace nakladatelství Bourdon. Muže tahajícího za nitky ve filmu ztvární Paul Dano.

Fiktivní postavy mají skutečné předobrazy

Baranov je sice fiktivní postava, má však svůj předobraz v podnikateli a politikovi Vladislavu Surkovovi, který dlouhá léta působil jako vlivný poradce Vladimira Putina při budování moci, mimo jiné i pro otázku Ukrajiny.

„Tato cesta – Baranov využívá svého génia manipulace k prosazování vize ruské výjimečnosti, k budování národního mýtu a k pěstování pocitu křivdy nad tím, jak s Ruskem zachází zbytek světa – nás vede do současnosti a k válce na Ukrajině,“ uvádí například recenze knihy v britském listu The Guardian.

Vladislav Surkov a Vladimir Putin na snímku z roku 2012

Na scénáři k filmovému Mágovi z Kremlu spolupracuje Emmanuel Carrère, sám autor knihy Limonov (rovněž vyšla česky). Románově zpracoval životopis kontroverzního protiputinovského politika Eduarda Limonova, jednoho z hlavních ideologů velkoruské nacionalistické levice.

Snaha najít smysl v chaosu

Film točí francouzský režisér a scenárista Olivier Assayas, jenž i ve svých přechozích počinech tíhnul k tématům politiky a moci. Naposledy zaujal thrillerem Kubánská spojka podle skutečného případu špionů z castrovské Kuby. Na televizní obrazovky také přivedl Carlose, tedy jednoho z nejhledanějších teroristů na světě Ilicha Ramíreze Sáncheze.

„Kromě vášní mužů, kteří se pohybují v nebezpečných proudech moderní politiky, film ukáže, jak se tvořily dějiny. Půjde o drama, akci, o to najít smysl v chaosu, který proměňuje náš svět těmi nejpodivnějšími a nejznepokojivějšími způsoby,“ poznamenal Assayas k filmu Mág z Kremlu ve své režisérské poznámce, z níž citoval magazín Variety.

O Mágovi z Kremlu vznikla také divadelní hra. Její premiéra loni na podzim zahájila divadelní sezonu pařížské La Scaly. Francouzský deník Le Monde inscenaci charakterizuje jako „dvě hodiny vážného představení o toxickém politickém stavu současného Ruska“.

Podíl.