Aktualizace: 29.01.2024 10:05

Moskva – Ústřední volební komise v Rusku dnes oficiálně zaregistrovala stávajícího šéfa státu Vladimira Putina jako kandidáta do březnových prezidentských voleb, oznámila dnes ruská média.

„Schváleno jednohlasně,“ ohlásila rozhodnutí komise její předsedkyně Ella Pamfilovová.

Putin je v pořadí čtvrtým zaregistrovaným uchazečem do prezidentských voleb. Komise již dříve zaregistrovala kandidáty nominované parlamentními politickými stranami, a sice Leonida Sluckého, předsedu nacionalistické Liberálně demokratické strany Ruska (LDPR), Vladislava Davankova z parlamentní strany Noví lidé a Nikolaje Charitonova za komunisty.

O Putinově vítězství v březnových volbách není podle expertů pochyb. Stávající prezident si tak zajistí setrvání v Kremlu přinejmenším do roku 2030. Otazník visí spíše nad tím, zda komise zaregistruje jako kandidáta Borise Naděždina, který vystupuje jako odpůrce dalšího pokračování války Ruska proti Ukrajině, kterou rozpoutal Putin před téměř dvěma lety.

Putin byl zvolen ruským prezidentem v letech 2000, 2004, 2012 a 2018. První dvě období byla čtyřletá, a protože tehdejší ústava zakazovala setrvat v čele státu déle než dvě volební období za sebou, Putin se odebral do čela vlády, zatímco v Kremlu jej načas vystřídal Dmitrij Medveděv. Na jaře 2012 si funkce zase prohodili poté, co byl Putin zvolen prezidentem, kvůli změnám v ústavě už na šestileté období. Vzhledem k tomu, že mezitím Rusové v referendu schválili další novelu základního zákona, se Putin, kterému je nyní 71 let, může ucházet o další dvě šestiletá období za sebou.

Státní agentura TASS podotkla, že v prezidentských volbách dosáhl Putin nejlepšího výsledku v roce 2018, kdy získal 76,69 procenta hlasů.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.