Aktualizace: 9.07.2024 17:52

Moskva – Indický premiér Naréndra Módí a ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě zahájili jednání o posílení strategického partnerství, informovala agentura AFP. Putin ocenil snahu Indie hledat mírové řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Dillí ruskou vojenskou agresi na Ukrajině nikdy otevřeně neodsoudilo. Výsledkem dnešního jednání mimo jiné bylo rozhodnutí Ruska propustit všechny Indy sloužící v ruské armádě.

Moskva k nahrazení svých vojenských ztrát v bojích na Ukrajině rekrutuje do armády zahraniční občany z Nepálu, Somálska, Kuby nebo právě Indie, píše server The Kyiv Independent, podle kterého jde v případě Indů často o osoby, jež do Ruska přišly za prací v turistickém odvětví. Módí podle anglickojazyčného indického webu ndtv.com otázku nadnesl při soukromé večeři s Putinem. Několik desítek Indů bylo podle nejmenovaných zdrojů webu „zlákáno“ do Ruska a posléze do armády pod příslibem dobře placené práce. Rusko dnes souhlasilo s jejich propuštěním a navrácením do Indie.

Informaci o propuštění Indů podle agentury Reuters později potvrdil indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar.

Módí uvedl, že smrt nevinných dětí, ať už ve válce nebo při teroristickém útoku, je vždy „velmi bolestivá“. Řešení války na Ukrajině podle něj nelze hledat na „bitevním poli“, ale prostřednictvím mírových rozhovorů.

Rusko v pondělí zasáhlo Kyjev v jednom z nejničivějších úderů na ukrajinské hlavní město za více než dva roky trvání invaze. Při útoku přišlo o život více než 40 lidí, jedna ze střel zasáhla dětskou nemocnici. Kreml trvá na tom, že na nemocnici dopadla střela ukrajinské protivzdušné obrany. Analýza OSN ale uvedla, že budovu zasáhla ruská raketová střela.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj návštěvu Módího v Moskvě označil za zklamání a „zničující ránu mírovému úsilí“ na Ukrajině.

Módí s Putinem dnes odpoledne v Moskvě společně navštívili výstavu o historii jaderné energetiky. Jednání vedli o „rozvoji rusko-indických vztahů“ a „mezinárodní politice“, citoval Reuters vyjádření Kremlu.

Indický premiér do Moskvy dorazil v pondělí. Ještě tentýž den zavítal do Putinovy rezidence Novo-Ogarjovo, kde s ruským prezidentem strávil tři hodiny na „neformálním“ setkání.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.