„Tak jako mě do pozice hejtmana zvolilo krajské zastupitelstvo, tak bude mít nepochybně za dva týdny příležitost mi v hlasování vyjádřit nedůvěru,“ řekl v Interview ČT24 liberecký hejtman Martin Půta (SLK). V úterý ho krajský soud nepravomocně uznal částečně vinným v korupční kauze, v níž je obžalováno devět lidí a pět firem, a uložil mu roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou a peněžitý trest padesát tisíc korun.
„Já jsem od první chvíle přesvědčený o tom, že ani v obvinění, ani v obžalobě, ani v trestním spisu nejsou žádné důkazy, které by vůbec měly vést k tomu, že by jakékoliv trestní stíhání mělo být zahájeno,“ prohlásil Půta, který tvrdí, že je „odsouzen za něco, co neudělal“.
Půta byl nepravomocně odsouzen za to, že formou protislužby přijal úplatek třicet tisíc korun a jednal ve prospěch svého známého. Půta již uvedl, že se odvolá.
Kauza trvá už jedenáct let. „Já jsem se před deseti a půl lety rozhodl, že odstoupím tehdy z pozice předsedy hnutí STAN, stáhl jsem se do regionální politiky a musím otevřeně říct, že jsem na začátku trochu naivně čekal, že se to nedorozumění nějak vysvětlí, že ten soud bude rychlý. Kdyby mi někdo řekl, že to bude trvat deset dlouhých let, tak bych mu rozhodně nevěřil,“ zdůraznil hejtman.
Na otázku, zda by neměl pozici hejtmana zastávat někdo, kdo není spjatý s žádnou korupční kauzou, Půta odpověděl, že do pozice nejvyššího představitele kraje ho zvolilo krajské zastupitelstvo, které ho rovněž bude moci odvolat. Pokud opozice takový bod navrhne, je Půta připravený odpovídat na položené otázky. „Do pozice hejtmana mě zvolili právě oni a domnívám se, že právě oni mají mít právo rozhodnout o tom, zda mám i v této situaci v pozici hejtmana pokračovat, nebo ne,“ dodal.
Věří, že zastupitelstvo jeho setrvání v roli hejtmana podpoří. S koaličním partnerem, jímž je koalice SPOLU, budou Starostové pro Liberecký kraj o situaci nadále jednat. O případném náhradníkovi ale hovořit nechtěl. „Já myslím, že budeme volit případně nového hejtmana teprve po odvolání toho stávajícího. A to bude také chvíle, kdy budeme našim koaličním partnerům v souladu s platnou koaliční smlouvou navrhovat kandidáty na uvolněné funkce,“ prohlásil.
Hnutí STAN kauza neuškodí, míní Půta
Na otázku, zda jeho kauza neuškodí hnutí STAN v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny, Půta odpověděl, že neuškodí. Jako jeden z hlavních důvodů označil fakt, že on sám kandidovat nebude, i když se o tom v minulosti spekulovalo.
Oficiální nabídku na kandidaturu prý nedostal, podle něj mohla přijít pouze v případě, kdy by padl očišťující rozsudek v obou částech případu. Sám navíc přemýšlel nad tím, zda by mu vůbec stálo za to vzdát se místa regionálního politika, který může věci reálně ovlivňovat, dokončovat projekty a měnit podmínky pro život lidí k lepšímu.
„Já jsem v roce 2017 kandidoval z posledního místa kandidátky hnutí STAN v Libereckém kraji, dostal jsem nejvíc preferenčních hlasů. I díky tomu jsme v Libereckém kraji udělali nejlepší volební výsledek a myslím, že lidé, kteří přemýšleli o složení kandidátek, uvažovali tímto směrem,“ vysvětlil, proč se jeho možná kandidatura zvažovala.
Půta se v roce 2017 z posledního místa kandidátní listiny právě díky preferenčním hlasům dostal do dolní komory parlamentu. Mandátu se ale na ustavující schůzi vzdal.
Půta také zopakoval, že z kauzy vyvodil důsledky pro celostátní politiku hned na jejím začátku tím, že se vzdal pozice předsedy hnutí a od té doby zůstává v regionální politice. Půta na pozici předsedy Starostů vystřídal v březnu 2014 Petra Gazdíka a v listopadu téhož roku, kdy ho policie obvinila z přijetí úplatku, ohlásil odchod z čela hnutí.