ČTK

Aktualizováno před 6 minutami

Katalánský expremiér Carles Puigdemont ve čtvrtek po téměř sedmi letech v exilu dorazil do Barcelony, kde krátce promluvil k několika tisícům svých příznivců a poté podle místních médií zmizel. Očekávalo se, že se zúčastní schůze regionálního parlamentu, která má jednat o novém premiérovi Katalánska. Schůze ale začala v 10:00 bez Puigdemonta.

Poslanci jeho strany deníku El Periódico řekli, že „by měl přijít“. Podle deníku El País katalánští policisté informovali, že Puigdemonta zatím nezadrželi, a podle televize RTVE provádějí kontroly na výjezdech z Barcelony.

Policie začala hlídkovat kolem budovy regionálního parlamentu v Barceloně od časného rána. Měla Puigdemonta zatknout, protože je na něj stále vydán zatykač kvůli nelegálnímu referendu o nezávislosti tohoto španělského regionu z roku 2017.

Španělská televize RTVE ve čtvrtek citovala jednoho z katalánských policistů, který řekl, že pokud bude expremiér obklopen davem, nebude snadné ho zadržet. „Když máte dav tisíce lidí, musí rozhodnout velitel, zde je vhodné v takovém případě ho zatknout, nebo počkat, až vstoupí do areálu parlamentu,“ uvedl policista.

Do budovy parlamentu ale podle španělských a katalánských médií vešlo vedení Puigdemontovy strany bez expremiéra. Ten předtím promluvil na demonstraci poblíž katalánského parlamentu, kde bylo podle deníku El País asi čtyři tisíce lidí. Puigdemont zopakoval, že národy mají právo na sebeurčení. „Před sedmi lety nás začali pronásledovat,“ uvedl za pokřiku davu, který na něj volal „prezident, prezident“. Projev zakončil slovy „ať žije svobodné Katalánsko“.

K parlamentu dorazily i desítky kritiků separatistů a Puigdemonta, kteří přišli se španělskými vlajkami. Tuto akci svolala krajně pravicová strana Vox, která Puigdemonta označila za pučistu a defraudanta, jenž má být ve vězení.

Puigdemontova strana Junts skončila v květnových regionálních volbách druhá, ale ani s ostatními separatistickými stranami nemá dost mandátů na sestavení vlády. Tu zřejmě vytvoří vítěz voleb a lídr katalánských socialistů (PSC), sesterské strany španělského premiéra Pedra Sáncheze, Salvador Illa, jenž si vyjednal podporu separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC), která skončila ve volbách třetí.

Schůze katalánského parlamentu začala Illovým projevem. V něm lídr PSC mimo jiné uvedl, že on i jeho strana jsou pro „aplikování zákona o amnestii na všechny“. Zákon o amnestii pro nenásilné činy související se snahami o nezávislost Katalánska prosadila letos španělská socialistická vláda, kterou opozici kritizuje, že to udělala kvůli získání podpory separatistů pro další mandát premiéra Sáncheze. ERC i Junts mají zastoupení ve španělském parlamentu, kde jejich poslanci pomáhají držet u moci Sáncheze.

Zákon o amnestii začal platit v červnu, je ale na soudcích, aby ho aplikovali. A v případě Puigdemonta zatím soudce zatykač nezrušil s tím, že expremiér se uspořádáním referenda i osobně obohatil.

Illa v projevu také varoval před riziky, které podle něj představuje krajní pravice, a zmínil jako příklad Británii. Hovořil též o tom, že chce „mnohonárodní Španělsko a federální Evropu“.

Mohlo by vás zajímat: Požáry ve Španělsku zastavily vlak s vyděšenými cestujícími (18. 7. 2022)

Požáry ve Španělsku zastavily vlak s vyděšenými cestujícími (18. 7. 2022) | Video: Reuters

Podíl.