
Komerční prezentace Aktual.: 23.04.2025 21:44
Londýn – Prvním krokem k zahájení mírových jednání musí být úplné a bezpodmínečné příměří, řekla dnes v Londýně ukrajinská delegace americkému vyslanci pro Ukrajinu a Ruko Keithovi Kelloggovi podle šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka. Ten ve svém vyjádření dodal, že Kyjev bude při jednáních hájit principy, které jsou základem suverenity a územní celistvosti jeho vlasti. Před tím uvedl, že Ukrajina je oddaná mírovému úsilí amerického prezidenta Donalda Trumpa.
„Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v dialogu a udržovat pravidelné kontakty,“ uvedl na síti X Jermak ke schůzce s Kelloggem. Ke svému výroku ohledně nutnosti příměří dodal, že Ukrajinci vyjádřili naději, že se to shoduje s vizí šéfa Bílého domu. Kellogg jednání s ukrajinskou delegací na síti X označil za pozitivní.
V Londýně se dnes původně měli sejít ministři zahraničí Ukrajiny, Británie, Francie, Německa a Spojených států. Ale po ohlášené absenci šéfa americké diplomacie jednali podle médií činitelé na nižší úrovni, byť Ukrajinu stále zastupovali šéfové resortů zahraničí a obrany. Jádrem dnešních jednání v Londýně byl pokus zjistit, co může Kyjev akceptovat poté, co Američané minulý týden předložili svůj návrh na podobném zasedání v Paříži, napsala agentura Reuters. Tři diplomaté podle ní uvedli, že návrh podle všeho požaduje od Ukrajiny více ústupků než od Ruska.
Podle zdrojů Reuters americký návrh zahrnuje uznání ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym, zrušení sankcí uvalených Washingtonem na Rusko a vyloučení ukrajinského členství v NATO, což se ukázalo jako nepřijatelné pro Kyjev i další evropské země. Také další média popisují návrh Američanů podobně. Deník The Washington Post zmiňuje kromě amerického uznání ruské anexe Krymu také zmrazení současné frontové linie.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý uvedl, že Kyjev ruskou svrchovanost nad Krymem právně neuzná, bylo by to podle něj proti ústavě. Americký ministr zahraničí Marco Rubio pak oznámil, že se nezúčastní dnešních jednání v Londýně. Rozhovory na nižší úrovni se podle Reuters odehrály v kritickou dobu, kdy Trumpova administrativa hrozí, že se z úsilí o dojednání dohody stáhne, pokud brzy nedojde k pokroku. O víkendu šéf Bílého domu uvedl, že doufá v uzavření dohody tento týden. Dnes Trump tvrdil, že Zelenskyj škodí mírovým rozhovorům.
Jermak během dneška na telegramu uvedl, že ukrajinská delegace – ve které byl ministr zahraničí Andrij Sybiha, ministr obrany Rustem Umerov a on – jednala s poradci lídrů Británie, Francie a Německa. Stanice Sky News zmínila také bilaterální jednání ukrajinských ministrů s jejich britskými protějšky Davidem Lammym a Johnem Healeym.
O třech jednáních – s britskými ministry, americkým vyslancem a zástupci Francie, Německa a Británie – informoval na síti X šéf ukrajinské diplomacie Sybiha. „Ukrajina chce konec války víc než kdokoliv jiný na světě. Jsme odhodláni spolupracovat na dosažení tohoto cíle,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí. „Hovořili jsme o našem konzistentním postoji ohledně příměří a také o bezpečnostních zárukách. Z mé strany věřím, že schůzka byla velmi produktivní a úspěšná,“ řekl ukrajinský ministr obrany Umerov k jednání s Kelloggem.
Reuters s odvoláním na svůj zdroj píše, že jednání na nižší úroveň bylo přesunuto poté, co Ukrajina v úterý vypracovala dokument pro Evropany, ve kterém Kyjev odmítl diskuse o územních otázkách, dokud nebude platit úplné a bezpodmínečné příměří. „Rusko nadále odmítá bezpodmínečné příměří, zdržuje proces a snaží se zmanipulovat jednání,“ uvedl Jermak na telegramu.
V Moskvě je mezitím znovu očekáván Trumpův zvláštní vyslanec Steve Witkoff, který s Kremlem jednal už třikrát. Podle serveru Axios by se měl sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem znovu tento pátek. Šéf Kremlu už dříve nabídl Witkoffovi podle informací deníku Financial Times zastavení ruské invaze na současné frontové linii. Invazi Rusko zahájilo 24. února 2022.
Vicepremiérka: Ukrajina je připravena vyjednávat, ne kapitulovat
Kyjev/Londýn – Ukrajina je připravena vyjednávat, ale nikoliv kapitulovat, napsala dnes na sociální síti místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková a zdůraznila, že jde také o principiální postoj ukrajinské delegace na dnešním jednání v Londýně se západními partnery. Prezident Volodymyr Zelenskyj v souvislosti s dnešním útokem ruského dronu na ukrajinský autobus s devíti oběťmi a a čtyřmi desítkami zraněných, převážně žen, <a href=“https://t.me/s/V_Zelenskiy_official“ target=“_blank“>zdůraznil</a>, že zastavit zabíjení je úkol číslo jedna a že právě o tom jedná i ukrajinská delegace v Londýně. O své budoucnosti rozhodne Ukrajina, Británie ji neopustí, řekl mluvčí britského premiéra.
„Znovu potvrzujeme principiální postoj na dnešní setkání ukrajinské delegace s partnery v Londýně: Ukrajina je připravena vyjednávat, ale ne kapitulovat,“ napsala Svyrydenková a ujistila, že Kyjev nepřistoupí na žádnou dohodu, která by Rusku umožnila přeskupit síly a poté znovu a ještě silněji zaútočit.
Za nezbytný první krok označila úplné příměří. „Naši lidé nepřijmou zmrazený konflikt maskovaný jako mír. Nikdy neuznáme okupaci Krymu. A pokud nezískáme členství v NATO, bude Ukrajina vyžadovat závazné bezpečnostní záruky, a to dostatečně silné, aby odradily příští agresi v budoucnu, a dostatečně jasné, aby zajistily trvalý mír,“ vysvětlila.
„My na Ukrajině trváme na okamžitém, úplném a bezpodmínečném příměří,“ napsal ukrajinský prezident, který připomněl, že tento „naprosto správný návrh“ předložily USA již 11. března.
Agentura Reuters vyjádření vicepremiérky Svyrydenkové spojila se zprávami médií o americkém plánu na ukončení války, podle kterého by se Ukrajině měla vzdát téměř všech území okupovaných Ruskem.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio měl podle některých médií na londýnské schůzce původně předložit návrh, jehož součástí mělo být zmrazení konfliktu přibližně na aktuální frontové linii a uznání Krymu za ruské území. Po ukrajinském odmítnutí možnosti uznat ruské vlastnictví anektovaného poloostrova Rubio cestu zrušil. Britské ministerstvo zahraničí dopoledne oznámilo, že jednání o míru na Ukrajině na úrovni ministrů zahraničí Spojených států, Británie, Francie, Německa a Ukrajiny bylo odloženo, k rozhovorům se tak scházejí pouze nižší představitelé.
Ukrajina je ještě stále schopna říct „ne“ Spojeným státům, okomentoval odvolání Rubiovy cesty do Londýna server BBC News. Podotkl, že po dramatické roztržce v Oválné pracovně Bílého domu a následné krizi v americko-ukrajinských vztazích mohl vzniknout dojem, že si Kyjev odnesl ponaučení, že se nevyplatí klást odpor Washingtonu, a že se bude za každou cenu vyhýbat konfrontaci. Ale „Trumpův plán“ na ukončení války podle portálu spíše připomíná referát o ruských cílech invaze, než přehled vzájemných ústupků, a tak reakce Kyjeva vůbec neudivuje. A to tím spíše, že není zaručeno, že Ruska bude s plánem souhlasit a že ruský prezident Vladimir Putin zase nevyrukuje s novými požadavky, dodala BBC.