Nemá smysl předpovídat za každou cenu výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech. To si můžeme rovnou hodit korunou a bude to stejné, říká v podcastu Americký sen amerikanista a politolog Tomáš Klvaňa.




Podcast

Americký sen – část rozhovoru s Tomášem Klvaňou o posledních dnech před volbou prezidenta USA | Video: Martin Novák

Podle všech průzkumů a predikcí jsou šance demokratky Kamaly Harrisové a republikána Donalda Trumpa vyrovnané. Už v úterý 5. listopadu se rozhodne, kdo získá na svoji stranu většinu hlasů v sedmi extrémně vyrovnaných a nerozhodnutých státech – Severní Karolíně, Georgii, Pensylvánii, Michiganu, Wisconsinu, Nevadě a Arizoně. Ve všech ostatních 43 státech je víceméně jasné, zda tam vyhraje Harrisová, nebo Trump.

„Ten souboj je delší dobu v rámci statistické chyby, co se týká průzkumů v nerozhodnutých státech. Občas někde vede o jeden až tři procentní body Harrisová, občas Trump. Žádný z průzkumů nevybočil ze statistické chyby,“ říká Tomáš Klvaňa.

Americký sen můžete poslouchat ve Spotify, Apple Podcast a dalších aplikacích:

„Harrisové se povedlo po svém nástupu v červenci zvrátit pro demokraty nepříznivý vývoj. Takový nárůst popularity měl naposledy George W. Bush v roce 2001 po teroristických útocích 11. září. Ale to nadšení mezitím opadlo a teď je to remíza,“ dodává.

Autor knihy Svět podle Trumpa očekává, že průzkumy se i letos budou mýlit, ale nelze dopředu říci v čem. V předchozích třech volbách se předvolební šetření renomovaných agentur mýlila. V roce 2012 byl Mitt Romney mírným favoritem proti Baracku Obamovi, o čtyři roky později málokdo předpokládal vítězství Donalda Trumpa. Ten měl i v roce 2020 více hlasů, než mu předpovídaly průzkumy, přestože s Joem Bidenem prohrál.

„Stejně jako se průzkumy mýlily v posledních třech prezidentských volbách, určitě se budou mýlit i teď. Jen zatím nevíme, zda to bude ve prospěch Trumpa, či Harrisové. Chyba se najde vždy, ale nikdy dopředu nevíme v čem. Bude asi jiná než v předchozích letech,“ míní Klvaňa.

Inflace a ekonomické problémy podle něj nahrávají Donaldu Trumpovi, ale zároveň je dost Američanů, kteří se republikánského politika obávají. Je tak otázka, co u voličů v nerozhodnutých státech převáží.

Podíl.
Exit mobile version