Výdaje velkých globálních firem na využití generativní umělé inteligence (AI) mohou do roku 2027 vykázat růst o 60 procent. Cílem pro letošní rok bude, aby investice do generativní AI přinesly hmatatelné výsledky. Vyplývá to z druhého ročníku průzkumu AI Radar globální poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). Jen minimum firem chce přitom v souvislosti s umělou inteligencí propouštět.

Dvě třetiny firem zároveň uvažují o nasazení AI agentů. To jsou autonomní systémy, které dosahují cílů pomocí nástrojů, analýzou dat a prací napříč systémy a s minimálním přispěním člověka. Nejvíce firem s AI agenty počítá v USA, Japonsku a ve Spojených arabských emirátech.

Zvyšovat počet zaměstnanců v souvislosti s rozvojem AI plánuje osm procent firem. Dvě třetiny šéfů předpokládají, že zachovají současný počet zaměstnanců. Chtějí se zaměřit na zvýšení produktivity a zvyšování kvalifikace stávajících zaměstnanců, aby splnili požadavky na práci s umělou inteligencí. Zatím se to firmám podle průzkumu ale nedaří. Méně než třetině společností se podařilo alespoň čtvrtinu svých pracovníků naučit nástroje generativní umělé inteligence využívat.

Přetvoření pracovních rolí

Celkem sedmnáct procent vedoucích pracovníků očekává, že umělá inteligence přetvoří pracovní role ve firmě, tedy že některé vzniknou, jiné zaniknou, ale celkový počet zaměstnanců zůstane stejný. Pouze sedm procent předpovídá snížení počtu pracovníků.

„Z mých rozhovorů s generálními řediteli je zřejmé, že pro ně je v souvislosti s AI důležité zvyšování produktivity. Průzkum přitom odhaluje zásadní problém. Zatímco sedmdesát pět procent ředitelů řadí AI mezi tři nejvyšší strategické priority, pouze čtvrtina z nich uvádí, že jejich iniciativy v AI jim přinášejí skutečnou hodnotu,“ sdělil generální ředitel BCG Christoph Schweizer.

Za tři největší rizika v AI, která je třeba zvládnout, označili vedoucí pracovníci ochranu soukromí a zabezpečení dat, nedostatek kontroly nebo porozumění rozhodnutím v oblasti AI a problémy související s regulací a dodržováním předpisů. Kybernetická bezpečnost je kritickým problémem. Tři čtvrtiny vedoucích pracovníků uznávají, že jejich měření kybernetické bezpečnosti AI vyžadují další zlepšení.

BCG provedla průzkum mezi 1803 vedoucími pracovníky na úrovni C-level na devatenácti trzích a ve dvanácti odvětvích.

Podíl.