
Komerční prezentace Aktual.: 17.04.2025 16:00
Praha – Většina Čechů vnímá americká cla vůči Evropské unii a další kroky nového prezidenta USA Donalda Trumpa negativně. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Akademie věd ČR. Podle více než poloviny Čechů Trump, který nastoupil do funkce koncem letošního ledna, také oslabuje demokracii v USA.
Balíček 20procentních cel na zboží z EU představil Trump 2. dubna. Následoval prudký propad amerických akciových trhů a oznámení odvetných opatření ze strany unie. O několik dní později americký prezident většinu cel na 90 dní pozastavil. V průzkumu, který se konal ještě před vyhlášením a následným pozastavením cel, vyjádřilo nesouhlas s jejich tehdy chystaným zavedením 75 procent obyvatel Česka.
Celkově Trumpovo působení ve funkci vnímají podle průzkumu negativně skoro dvě třetiny Čechů. Podle 57 procent dotázaných také Trumpovy kroky alespoň částečně oslabují demokracii v USA. Pouze přibližně čtvrtina Čechů vidí Trumpovo působení pozitivně a jako posílení demokracie.
Příznivěji kroky prezidenta USA hodnotí například lidé ve věku nad 55 let. Obliba Trumpa roste také s poklesem stupně vzdělání. Záporně se staví k působení Trumpa zhruba tři čtvrtiny vysokoškolsky vzdělaných, kdežto u lidí se základním a středoškolským vzděláním bez maturity už Trumpa hodnotí negativně méně než tři pětiny Čechů. Z hlediska stranických preferencí se k Trumpovi kladněji staví voliči ANO, SPD a Trikolory.
Ještě negativněji než na Trumpa se Češi dívají na působení miliardáře a majitele firem Tesla a SpaceX Elona Muska v Trumpově administrativě. Negativně činnost Muska ve funkci poradce prezidenta USA hodnotí 69 procent lidí a pozitivně jen 18 procent. Prezident USA Muska, který předtím financoval Trumpovu volební kampaň, pověřil vedením úřadu pro zefektivnění státní správy. Musk čelí kritice za chaotické kroky. Jeho úřad třeba – podle Muska omylem – zrušil program prevence proti ebole a soudy zablokovaly Muskovu týmu přístup k citlivým údajům nebo zrušily hromadné propouštění federálních zaměstnanců.
Více než čtyři pětiny Čechů souhlasí s výrokem, že Spojené státy americké nyní ve své zahraniční politice upřednostňují vlastní mocenské a ekonomické zájmy. Opaku věří pouze šest procent obyvatel Česka. Tři pětiny dotázaných uvedly, že současná zahraniční politika USA představuje hrozbu pro svět, a jen asi třetina Čechů si myslí, že USA usilují o zajištění stability a mírového uspořádání světa.
Za spojence Česka teď pokládá Spojené státy americké jen 28 procent Čechů. Menší podíl kladných odpovědí získalo jen Rusko, které označily za spojence Česka pouze tři procenta lidí. Nejvíce nyní Češi důvěřují Polsku, které za spojence pokládá 72 procent dotázaných.
Průzkum CVVM provádělo od 14. do 26. března. Zúčastnilo se ho 1037 obyvatel České republiky starších 15 let.