Komerční prezentace Aktual.: 25.11.2024 13:45

Praha – Alespoň jednu z neobvyklých sexuálních preferencí, které by mohly vést k nevyžádanému sexuálnímu kontaktu, má 8,8 procenta Čechů. Nejčastěji jde o preferenci ke znásilnění nebo znehybnění sexuálního objektu, preferenci pro dotýkání se neznámých lidí nebo pro nekonsenzuální sadomasochismus. Vyplývá to z průzkumu CzechSex, který uskutečnil Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) spolu se Sexuologickým ústavem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Jeho výsledky představili lékaři na tiskové konferenci. Potíže, které by vyžadovaly terapeutickou péči, podle průzkumu udávala třetina lidí se zkoumanými parafiliemi, odbornou pomoc ale vyhledalo jen sedm procent.

Parafilie jsou změny sexuálního zaměření či chování, které vybočují z normativních vzorců. Mohou zahrnovat neobvyklé objekty, situace nebo činnosti.

„Nepřinášíme úplně komplexní data o parafilních preferencích v České republice, protože jsme měli omezené množství otázek v této oblasti, nicméně byly vybrány a zjišťovali jsme prevalenci takových parafilií nebo preferencí, které by v případě realizace, tedy že by se člověk podle své preference choval, mohly vést k nějakému nekonsenzuálnímu problematickému sexuálnímu kontaktu,“ řekla vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervenci NUDZ Kateřina Klapilová.

Klapilová zároveň upozornila, že to, že má člověk parafilii, nemusí vždy souviset s tím, jak se člověk chová a zda se dopustí sexuálního deliktu. „Parafilní preference samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost, že se dopustím problematického sexuálního chování, pokud nedostanu účinnou podporu, edukaci, včas,“ uvedla Klapilová. To, že by se dopustili sexuálního chování proti vůli jiného člověka, v dotazníku uvedla dvě procenta respondentů, parafiliků z nich byla necelá třetina. Ze sexuálně motivovaného trestného činu bylo usvědčeno půl procenta respondentů, z toho bylo parafiliků 40 procent.

Mezi další parafilie, které se v odpovědích objevily, patřily podle průzkumníků také pedofilie a exhibicionismus. Aspoň jednou z některých zkoumaných preferencí trpí podle průzkumu 11,3 procenta mužů a 6,4 procenta žen.

Z průzkumu také vyplynulo, že téměř 40 procent dotazovaných má zkušenosti s tím, že jim někdo zaslal nahé fotky nebo videa, třetina pak zažila, že po nich někdo takové fotografie nebo videa požadoval. Pět procent pak uvedlo, že jejich nahé snímky a videa někdo zveřejnil nebo sdílel on-line. Více než desetinu lidí pak někdo na internetu oslovil za účelem sexuálního kontaktu. Výzkumníci ale upozornili, že ne všechny tyto aktivity se děly proti vůli respondentů.

V minulých letech vznikly podpůrné internetové stránky pro lidi s parafilií, krizová linka a také speciální podpůrně-terapeutický program Parafilik, který vyvinul NUDZ. Do pilotní části se zapojilo 150 lidí, z dat podle lékařů vyplývá, že se u nich oproti dalším kontrolním skupinám významně snížilo riziko budoucího výskytu problematického nebo delikventního chování. Zvýšila se u nich také kvalita života a snížily se problémy spojené s ovládáním sexuálních impulzů. Pomoc nabízejí také nové terapeutické skupiny Sexuologického ústavu VFN.

Do průzkumu CzechSex bylo sesbíráno 4660 odpovědí prostřednictvím internetu a 2009 odpovědí osobním dotazováním. Zúčastnilo se ho 6669 respondentů ve věku od 18 do 75 let. Dotazování se uskutečnilo od prosince 2023 do března 2024.

Podíl.
Exit mobile version