Komerční prezentace Aktual.: 5.11.2024 12:14

Praha – Ve třídách základních škol se žáci často setkávají s nějakou formou verbálního obtěžování a slovních útoků. Týká se to zhruba poloviny dětí na druhém stupni. Asi 64 procent starších žáků se nesetkalo se šikanou, 13 procent se však obětí šikany stalo. Zhruba tři čtvrtiny dětí z druhého stupně se ve škole cítí dobře. Vyplývá to z průzkumu Mapa školy, který udělala společnost Scio a dnes ho představila novinářům. Výsledky průzkumu jsou podle zástupců firmy oproti minulým rokům spíše horší či stagnující.

K otázkám se v loňském školním roce 2023/2024 vyjadřovalo 15.300 žáků prvního a 13.700 žáků druhého stupně ze 135 zapojených základních škol v Česku. Odpovídalo zároveň 3400 učitelů. Zhruba 64 procent dětí na druhém stupni uvedlo, že se nesetkalo s šikanou, asi čtvrtina žáků o ní ví z doslechu. Svědkem šikany byla desetina dětí, 13 procent se stalo obětí šikany a dvě procenta žáků se přiznala, že šikanovali druhé.

Asi 16 procent žáků druhého stupně uvedlo, že se často setkává s fyzickým ubližováním, 43 procent se s tím setkává výjimečně. Téměř polovina dětí prozradila, že často či denně u nich ve třídě dochází k tomu, že někdo druhým ubližuje slovně, ať už nadávkami či ponižováním. Více než třetina dětí uvedla, že k tomu dochází výjimečně. Čtvrtina žáků prvního stupně základních škol zaznamenala, že se někdo někomu posmívá či jinak ubližuje, 61 procent uvedlo, že se to děje málokdy.

„Nejsou to úplně ideální výsledky. Pozorujeme tam dost věcí, že stále se negativní jevy vyskytují, ať je to fyzické nebo psychické ubližování nebo strach dětí,“ řekla vedoucí projektu Scio Mapa školy Anna Tzurna.

Že do školy chodí rádo uvedlo 37 procent žáků prvního stupně základních škol, 57 procent dětí se pak vyjádřilo, že do školy chodí rády tak napůl. Z druhého stupně ZŠ chodí do školy rádo sedm procent, 39 procent žáků chodí spíše rádo, zhruba třetina spíše ne. „Ten trend určitě není pozitivní, že by se to zlepšovalo. Je to podle jednotlivých otázek spíše stagnující nebo mírně zhoršující,“ uvedla Tzurna.

Do dotazníku se zapojili i učitelé. Vyplývá z něj, že učitelé jsou nadšeni pro svou práci, přičemž klíčovým faktorem pro jejich spokojenost je pracovní prostředí, především kvalita kolektivu a podpora vedení školy. Více než 80 procent učitelů staví na první místo dobré vztahy se svými kolegy a dále vztahy s vedením školy. Na třetím místě se objevuje finanční ohodnocení, se kterým je nyní spokojeno 77 procent vyučujících. Čtvrtina učitelů základních škol se potýká s vyčerpáním z práce.

Výsledky společnost Scio předává školám, aby je ředitelé mohli zhodnotit a rozhodnout se, jak školu dál rozvíjet. „Projekt Mapa školy přináší školám cennou zpětnou vazbu na základě sledování školního klimatu. Díky dotazníkovým šetřením mají školy možnost lépe pochopit potřeby svých žáků i učitelů, což jim umožňuje cíleně pracovat na zlepšení vzdělávacího prostředí a celkové atmosféry,“ dodala Tzurna.

 

Podíl.
Exit mobile version