
Komerční prezentace Aktual.: 19.07.2025 09:10
Praha – Jen osm procent mladých Čechů ve věku od 16 do 30 let si nevydělává. Téměř 28 procent jich pracuje, zatímco 58 procent si přivydělává formou brigád. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro on-line investiční platformu Portu, kterého se zúčastnilo 522 respondentů z ČR.
„Průzkum ukazuje, že brigády mladých nejsou zdaleka jen prázdninovou záležitostí. Celoročně si brigádou přivydělává 35 procent respondentů, během letních prázdnin tuto možnost využívá přes 23 procent. To platí i pro studenty. Z nich devět procent uvádí, že má klasické zaměstnání při studiu, celoroční brigádu 47 procent a letním přivýdělkem si finance zajišťuje 34,6 procenta. Bez jakéhokoliv vlastního příjmu je tak pouze pět procent českých studentů,“ uvedl analytik Portu Marek Pokorný.
Celoroční brigády jsou nejčastější v Praze a na Vysočině. Důvodem oblíbenosti celoročních brigád v Praze je nejen široká nabídka pracovních příležitostí, ale také vyšší životní náklady, které motivují mladé k přivýdělku.
Hlavní motivací mladých lidí k hledání brigády nebo jiného výdělku je snaha získat vlastní peníze, které jim poskytují větší svobodu. Tuto možnost uvedlo 62 procent dotázaných. Na druhém místě je motivace odložit si peníze na budoucí potřebu, kterou zmínilo 56,5 procenta mladých. Přibližně třetina uvedla, že si vydělává na pokrytí běžných výdajů, jako jsou nájem, doprava nebo školné. Stejný podíl respondentů šetří na konkrétní věc či zážitek, případně proto, aby byli méně závislí na rodičích.
Osamostatnění od rodičů není v České republice snadné, zejména z pohledu získání vlastního bydlení. Rostoucí ceny nemovitostí činí bydlení pro mladou generaci bez finanční pomoci rodičů stále méně dostupným.
Podle nejnovějších údajů Eurostatu žije 39 procent Čechů ve věku 18 až 34 let u rodičů, což je mírně nad průměrem EU, kde to je 37 procent. Na Slovensku je situace ještě složitější, kvůli horší dostupnosti bydlení tam zůstává u rodičů přes 52 procent mladých. Vyšší podíl má už jen Chorvatsko s 57 procenty a Malta se 70 procenty. Naopak ve Švédsku žije v této věkové skupině s rodiči necelá pětina mladých.