Aktualizace: 9.05.2024 14:15

Praha – Nejčastějším důvodem pro účast v červnových volbách do Evropského parlamentu (EP) je pro Čechy snaha vyjádřit názor na současnou vládu. Teprve poté následuje touha ovlivnit směr a obsah politiky Evropské unie. Vyplývá to výsledků dubnového průzkumu agentury Ipsos pro službu ČTK Connect. O volby do EP se podle průzkumu zajímá zhruba šest z deseti Čechů. K urnám by podle agentury mohla 7. a 8. června přijít zhruba třetina voličů.

O tom, že v červnu budou volby do EP, vědělo letos v dubnu 82 procent dotázaných, o čtyři procentní body více než v únoru. Z 53 na 57 procent za stejnou dobu stoupl podíl respondentů, kteří uvedli, že se o tyto volby zajímají.

Rozhodně se červnových voleb hodlá zúčastnit 38 procent dotázaných. Dalších 30 procent by se výběru europoslanců chtělo spíše zúčastnit. Rozhodně nechce k urnám přijít osm procent Čechů a 14 procent deklarovalo, že se spíše nezapojí. K volbám se chystají přijít častěji muži, senioři nad 65 let a lidé z Prahy.

Na základě trendů nálad agentura Ipsos odhaduje, že reálně by volební účast mohla dosáhnout 32 procent. Byla by tak zhruba o tři procentní body vyšší než ve volbách před pěti lety.

Nejčastější motivací k účasti u letošních voleb do EP je vyjádření názoru na současnou vládu. Jako důvod to uvedlo 37 procent dotázaných, kteří plánují k urnám přijít. Přibližně třetina respondentů jako důvod uvedla, že chtějí ovlivnit směr a obsah politiky EU. Tři z deseti Čechů pak chtějí, aby se v unii řešily konkrétní problémy jako změna klimatu, migrace či ekonomika. Zhruba čtvrtina lidí chce k volbám přijít, aby jejich názory a zájmy byly zastoupeny na evropské úrovni. Podobný podíl hodlá účastí podpořit demokratický systém.

Průzkum dále zjistil, že podle dvou třetin lidí, kteří se o volby do EP zajímají, jsou tyto volby důležitější než ty předchozí. A to hlavně kvůli prosazení nového směřování unie nebo kvůli zhoršující se situaci ve světě. Právě bezpečnost je pro Čechy aktuálně nejdůležitějším aspektem, který by unie měla svým členským zemím zaručit, vyplývá z průzkumu.

Autory průzkumu dále zajímalo, podle čeho se voliči rozhodují, koho ve volbách do EP podpoří. Podle důvěryhodnosti kandidátů řídí svůj výběr 47 procent dotázaných. Podle konkrétních otázek nebo problémů, které považuji za důležité, se rozhoduje více než třetina respondentů. Čtvrtina lidí uvedla, že se rozhoduje na základě výsledků strany nebo kandidáta. Stále stejnou stranu, hnutí nebo koalici volí 22 procent Čechů a podle osobní charakteristiky kandidátů si vybírá zhruba každý pátý.

Do dvou podobně velkých táborů jsou Češi rozděleni v otázce, zda má mít kandidát předchozí zkušenost s působením v EP. Rozhodně či spíše důležité je to pro 46 procent lidí, opačný názor zastává 44 procent respondentů. Zbytek dotázaných nevěděl.

Názory veřejnosti zjišťovala agentura Ipsos od 15. do 20. dubna prostřednictvím on-line panelu Populace.cz. Na dotazy odpovídalo 1025 lidí starších 18 let, představujících reprezentativní vzorek populace ČR. Agentura provedla průzkum pro službu ČTK Connect.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.