Aktualizace: 18.01.2024 11:15

Praha – Čeští zaměstnanci upřednostňují soukromý život před pracovním a v menší míře, než je v zahraničí obvyklé, stojí o kariérní postup. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je pro ně při rozhodování o přijetí zaměstnání stejně důležitá jako výše mzdy. Ukázal to průzkum společnosti pro řízení lidských zdrojů Randstad Česká republika, jehož výsledky má ČTK k dispozici.

Soukromý život považuje za důležitější než pracovní 63 procent českých zaměstnanců. V průzkumu 42 procent dotázaných uvedlo, že by odešlo z práce, pokud by jim znemožňovala užívat si života. „Zajímavé je, že pouhá čtvrtina pracovníků si přeje převzít větší manažerskou zodpovědnost, což je výrazně méně než globální průměr 47 procent. Tento trend ukazuje na změnu v hodnotách pracovníků, kteří dávají přednost osobnímu životu a duševnímu zdraví před profesním postupem a nechtějí nést v práci větší zodpovědnost,“ uvedl generální ředitel Randstad ČR Martin Jánský.

Průzkum rovněž ukázal, že pro české zaměstnance je důležitá flexibilita v zaměstnání. Pro čtvrtinu Čechů je nutností, aby jim zaměstnavatel umožňoval pracovat z domova, 30 procent by uvažovalo o změně místa, pokud by byli nuceni trávit více času v kanceláři.

Proti loňskému roku vzrostl počet Čechů, kteří se bojí o práci. „V současnosti se 45 procent pracujících Čechů obává ztráty zaměstnání, což je o sedm procentních bodů více než vloni. Při přemýšlení o současném či budoucím zaměstnání je pro ně proto nejdůležitější jistota práce,“ uvedl Jánský. Podle průzkumu klade důraz na jistotu práce 92 procent dotázaných, na druhém místě je s 90 procenty výše mzdy a následuje s 89 procenty rovnováha mezi pracovním a osobním životem.

Průzkum se uskutečnil v závěru loňského roku, zúčastnilo se ho 27.000 zaměstnanců ve věku od 18 do 67 let ve 34 zemích. Do české části průzkumu se zapojilo 500 respondentů.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.