
Komerční prezentace Aktual.: 7.07.2025 09:38
Praha – Průmyslová produkce v Česku v květnu zrychlila meziroční růst na 2,2 procenta z dubnových dvou procent. Meziměsíčně byla nižší o 1,6 procenta. Hodnota nových zakázek oproti loňskému květnu vzrostla o pět procent. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Český průmysl roste meziročně čtvrtý měsíc po sobě. „Růst průmyslové produkce v květnu byl podobně jako v minulých měsících zčásti ovlivněn nízkou loňskou srovnávací základnou ve výrobě elektřiny. Růst podpořila i výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde došlo k dokončení významných dlouhodobých zakázek, nebo výroba elektrických zařízení,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Meziroční pokles produkce zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Produkce zpracovatelského průmyslu celkem byla podle ČSÚ v meziročním srovnání vyšší o 1,5 procenta.
Hodnota nových zakázek v letošním květnu ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o rovných pět procent, a to hlavně díky výrobě motorových vozidel. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 7,2 procenta, nové tuzemské zakázky stouply o jedno procento. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 3,9 procenta.
„Za růstem hodnoty nových průmyslových zakázek v květnu stála zejména výroba motorových vozidel. Tento růst byl zčásti ovlivněn i nižší srovnávací základnou. Dále se hodnota nových zakázek meziročně zvýšila v odvětvích výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků nebo elektrických zařízení,“ dodala Irena Stupňánková z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu meziročně snížil o dvě procenta.
ČSÚ: Stavební produkce v Česku v květnu meziročně stoupla o 11,6 procenta
Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků k růstu zčásti přispěla nízká srovnávací základna. Meziměsíčně byla letos v květnu stavební produkce vyšší o 2,3 procenta.
Stavebnictví zaznamenalo v květnu sedmý meziroční růst v řadě, v letošním roce rostlo nejvýrazněji v březnu, a to o 12,5 procenta. V dubnu pak tempo růstu zpomalilo na 1,9 procenta.
Produkce v pozemním stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v květnu meziročně zvýšila o 10,8 procenta a inženýrské stavitelství, kam spadá budování silnic nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně vzrostlo o 13,1 procenta.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v květnu vydáno stavební povolení, meziročně klesla o 39,6 procenta na 32 miliard korun.
Stavět se v květnu začalo 2673 bytů, meziročně o 5,2 procenta méně, naopak dokončeno bylo 3051 bytů, což znamenalo meziroční růst o 4,9 procenta. „Růst se odehrával v segmentu úprav stávajících budov, nová výstavba byla v útlumu,“ podotkla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v květnu meziročně snížil o 0,7 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti loňskému květnu vzrostla o 5,4 procenta.
Přebytek obchodní bilance v květnu meziročně vzrostl, pomohl mu autoprůmysl
Zahraniční obchod ČR skončil v květnu přebytkem 13,3 miliardy korun, který byl meziročně o 2,1 miliardy Kč vyšší. Vývoj příznivě ovlivnil zejména přebytek obchodu s motorovými vozidly. Celkově export z Česka meziročně vzrostl o dvě procenta na 389,8 miliardy korun, import se v květnu zvýšil o 1,5 procenta na 376,5 miliardy Kč. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V porovnání s dubnem se export po sezonním očištění v květnu snížil o 0,2 procenta a import o procento.
Po třech měsících, kdy dovoz meziročně rostl více než vývoz, se v květnu situace obrátila opět ve prospěch vývozu. „Nejvyšší nárůsty vývozu jsme zaznamenali již tradičně u motorových vozidel a jejich dílů o 5,2 miliardy Kč a u elektrických zařízení o 2,2 miliardy Kč,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl v porovnání s loňským květnem vyšší o šest miliard korun. Deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se meziročně zmenšil o 2,8 miliardy korun a o stejnou částku byl nižší také schodek obchodu s rafinovanými ropnými produkty.
Nepříznivý vliv na květnovou bilanci měl hlavně nižší přebytek v obchodu s kovodělnými výrobky o 3,4 miliardy Kč a elektrickými zařízeními o 2,5 miliardy korun. Schodek v obchodu s ropou a zemním plynem se prohloubil o 2,1 miliardy Kč.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se členy Evropské unie se v květnu meziročně zvýšil o 4,2 miliardy Kč. Deficit obchodu s mimounijními státy se zmenšil o 0,7 miliardy korun.