Aktual.: 7.10.2024 14:18

Praha – Průmyslová výroba v Česku po pěti měsících poklesu vzrostla. V srpnu se meziročně zvýšila o 1,5 procenta. Přibylo také nových zakázek, uvedl ČSÚ. Stavební výroba v Česku v srpnu zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta. Růst táhly inženýrské stavby, pozemní stavitelství kleslo. Zahraniční obchod Česka v srpnu skončil v přebytku 14,3 mld. Kč.

Průmysl po pěti měsících poklesu vzrostl

Průmyslová výroba v Česku po pěti měsících poklesu vzrostla. V srpnu se meziročně zvýšila o 1,5 procenta po červencovém snížení o 1,9 procenta. Vliv měl termín závodních dovolených v automobilkách. Přibylo také nových zakázek, jejich hodnota byla v srpnu meziročně vyšší o víc než desetinu. Vyplývá to z informací, které dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti červenci průmyslová výroba stoupla o 1,8 procenta.

Průmysl v Česku po pěti měsících poklesu vzrostl, v srpnu meziročně o 1,5 pct

„Vývoj průmyslové produkce v srpnu podobně jako v červenci nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel a posun celozávodních dovolených v největších podnicích tohoto odvětví,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. V kumulaci za červenec a srpen podle něj průmyslová produkce meziročně stagnovala.

Výroba v srpnu proti loňsku vzrostla právě v automobilovém průmyslu o 14,4 procenta, ale také ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o téměř osm procent nebo v nápojovém průmyslu o víc než 11 procent. Dlouhodobý trend poklesu produkce pokračoval podle ČSÚ ve výrobě strojů a zařízení, těžbě uhlí a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v srpnu ve sledovaných odvětvích meziročně stoupla o 10,6 procenta. „V srpnu byla meziročně hodnota nových průmyslových zakázek vyšší o desetinu, a to především díky příspěvku odvětví výroby motorových vozidel a vlivu posunu dovolených. Nové zakázky v posledních měsících získávají podniky ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení,“ podotkla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Pokles poptávky pokračoval ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Nové zakázky ze zahraničí se v srpnu meziročně zvýšily o 13,2 procenta, objednávky z tuzemska vzrostly o šest procent. Proti červenci byla hodnota nových zakázek vyšší o 9,4 procenta.

I v srpnu pokračoval úbytek zaměstnanců a růst mezd v průmyslu. Průměrný evidenční počet zaměstnanců meziročně klesl o 1,9 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda se zvýšila o 4,4 procenta.

Analytici: Za srpnovým růstem průmyslu byly celozávodní dovolené v automobilkách

Za srpnovým nárůstem tuzemského průmyslu stálo zejména načasování celozávodních dovolených v automobilkách, jeho celkový výkon stále stagnuje. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Za celý letošní rok jeho nárůst už spíše neočekávají.

„Posun v čerpání celozávodních dovolených zamíchal letos o prázdninách ekonomickými statistikami. Průmyslu tento faktor pomohl v srpnu ke zvýšení výroby o 1,8 procenta ve srovnání s předchozím měsícem a meziročnímu zvýšení produkce o 1,5 procenta. Podíváme-li se však na data za červenec a srpen dohromady, uvidíme stagnaci průmyslové produkce,“ řekl analytik Deloitte David Marek.

Léto pro tuzemské automobilky dopadlo velmi dobře, uvedl analytik Banky Creditas Petr Dufek. Dokážou se totiž podle něj díky flexibilitě nabídky prosadit i na utlumeném evropském trhu a získávat tak i vyšší tržní podíly. Bez započtení automobilek by ovšem celkové výsledky průmyslu dopadly o poznání hůře. Výroba v tomto měsíci poklesla meziměsíčně ve většině oborů zpracovatelského průmyslu, meziročně v polovině. Nejvíce ve výrobě kovů, skoro o třetinu, dodal.

Partner PwC pro restrukturalizace Petr Smutný vidí navzdory mírnému statistickému růstu průmyslu především ze sektorů těžkého průmyslu řadu negativních signálů a velmi by se divil, kdyby letošní rok český průmysl nezakončil v meziročním poklesu. V některých regionech tomu rozhodně nepřispějí povodně, které zasáhly řadu firem stejně tvrdě jako domácnosti. Růstový potenciál naopak povodně mohou mít v českém stavebnictví. To však nyní žije jedinou otázkou, a to jaké rozhodnutí udělá nový ministr s digitálním stavebním řízením, aby zvýšil propustnost stavebních povolení, dodal.

Pro nejbližší měsíce se nerýsují šance na trvalejší oživení českého průmyslu, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Zakázky se sice v srpnu poměrně silně zvýšily, šlo ale z větší části opět o vliv posunu dovolených ve velkých podnicích automobilového průmyslu. Podmínky ve výrobě ukazují podle nejnovějších předstihových ukazatelů PMI v Česku i eurozóně na pokračující útlum bez jasného světla na konci tunelu. Brzdou rychlejšího rozjezdu tuzemské výroby zůstávají nelichotivé výsledky německého průmyslu, podotkl.

Analytik Cyrrusu Vít Hradil žádné dynamické rozběhnutí průmyslu nečeká a i zbytek letošního roku se podle něj ponese ve znamení stagnace s nepatrnou růstovou tendencí. „V souhrnu podle nás tak průmyslový sektor v letošním roce míří k poklesu o zhruba 0,5 procenta a skutečné oživení čekáme teprve v roce 2025,“ odhadl.

Výsledky průmyslové produkce může v dalších měsících pomoci vylepšit loňská nižší srovnávací základna či oživující, byť pomalu, spotřeba domácností, uvedl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek. Celková dynamika průmyslu podle něj stále zůstává slabá a ekonomická nálada a očekávání firem pro nejbližší měsíce optimistická nejsou. „Pokračuje tak stav ‚odkládání naděje na výraznější oživení‘,“ poznamenal.

Stavební výroba v srpnu zpomalila meziroční růst na 0,4%

Stavební výroba v Česku v srpnu zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta, v červenci po čtyřech měsících poklesu vzrostla o dvě procenta. V srpnu se dařilo inženýrským stavbám, mezi které spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, naopak pozemní stavitelství zaznamenalo meziroční pokles. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

ČSÚ: Stavební výroba v Česku v srpnu zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta

„Lépe se dařilo inženýrskému stavitelství, jehož produkce se zvýšila o 5,3 procenta. Pozemní stavitelství meziročně kleslo o 2,3 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v srpnu vydáno stavební povolení, meziročně klesla o 1,2 procenta na 49,5 miliardy korun. Stavět se v srpnu začalo 2753 bytů, což bylo proti loňskému osmému měsíci o 11,3 procenta méně. Dokončených bytů statistici evidovali meziročně zhruba o pětinu méně, letos v srpnu jejich počet dosáhl 2238.

Oproti předchozímu měsíci stavební výroba v Česku v srpnu klesla o 1,6 procenta.

Zahraniční obchod Česka v srpnu skončil v přebytku 14,3 mld. Kč

Zahraniční obchod ČR v srpnu vykázal přebytek 14,3 miliardy korun, což byl meziročně o 20,8 miliardy lepší výsledek. Pozitivně se na něm podepsal vyšší meziročním růst hodnoty vývozu než dovozu, přičemž nejvíce vzrostl vývoz u aut. Vyplynulo to z dnes zveřejněných předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Vývoz meziročně stoupl o 11,5 procenta na 371,1 miliardy Kč a dovoz o 5,2 procenta na 356,8 miliardy Kč. „V absolutních číslech vzrostl nejvíce vývoz u motorových vozidel a jejich dílů, což odpovídalo meziročnímu nárůstu 25,9 procenta, dále pak u počítačů, elektrických a optických přístrojů, u kterých tvořil nárůst vývozu 41,9 procenta,“ uvedla k srpnové obchodní bilanci ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová. V meziměsíčním srovnání byl vývoz po sezonním očištění vyšší o 9,2 procenta a dovoz o 4,8 procenta.

Meziročně přebytek obchodu s motorovými vozidly vlivem vyššího vývozu vzrostl o 16,4 miliardy korun, deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se zmenšil o 7,6 miliardy Kč a přebytek obchodování s ostatními dopravními prostředky vzrostl o 1,2 miliardy Kč.

Naopak nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl zejména obchod s elektrickými zařízeními, který se meziročně zhoršil o 3,7 mld. Kč. Přebytek obchodu s kovodělnými výrobky klesl o 1,1 miliardy Kč a záporné saldo obchodu se základními kovy se prohloubilo o jednu miliardu Kč.

Podíl.