
Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
Stavitelství v březnu meziročně vzrostlo pátý měsíc v řadě, v únoru to bylo ale jen o nepatrných devět desetin procenta a v lednu o 8,2 procenta. Dvouciferným tempem to bylo naposledy loni v prosinci, a to o 10,8 procenta. Vyšší meziroční růst než v březnu evidovali statistici naposledy před třemi roky, tehdy v březnu stoupla produkce o 14,6 procenta. Meziměsíčně pak byla letos v březnu stavební produkce vyšší o 3,5 procenta.
Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se meziročně zvýšilo o 10,4 procenta. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování silnic nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně vzrostlo o 16,2 procenta.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v březnu vydáno stavební povolení, meziročně klesla o 37,2 procenta na 41,2 miliardy. Podle statistiků je za poklesem vysoká srovnávací základna. „Po modelovém odečtení staveb s rozpočty nad miliardu korun by byla orientační hodnota na úrovni loňského března,“ podotkl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Výstavba bytů se v březnu meziročně zvýšila o 15,9 procenta na 3137. „Dokončeno bylo 3699 bytů, což znamenalo meziroční růst o 44,7 procenta v důsledku dohrání dat za leden a únor,“ uvedl ČSÚ.
Dařilo se i průmyslu
Hodnota nových průmyslových zakázek ze zahraničí i z Česka byla v březnu o 0,9 procenta vyšší než před rokem. Meziměsíčně se nové zakázky v březnu zvýšily o 2,1 procenta. Přibyly zejména zakázky ve výrobě strojů a zařízení nebo výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde byly nasmlouvány významné dlouhodobé kontrakty, popsala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Naopak meziroční pokles nových zakázek, i vlivem vyšší srovnávací základny, statistici zaznamenali v automobilové výrobě a ve výrobě počítačů a optických přístrojů nebo v chemickém průmyslu.
K celkovému růstu průmyslu v březnu přispěla podle ČSÚ především výroba elektřiny. „Produkce ve zpracovatelském průmyslu stagnovala, mírné oživení můžeme pozorovat například u výroby stavebních hmot a materiálů,“ sdělil k březnovým výsledkům průmyslu ředitel odboru statistiky zemědělství, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců se v odvětví v březnu meziročně snížil o 2,1 procenta.
Zahraniční obchod
Zahraniční obchod skončil v březnu v přebytku 32,5 miliardy, meziročně byl o osm miliard nižší. Na bilanci měl vliv především nižší přebytek obchodu s kovodělnými výrobky a elektrickými zařízeními. Nadále ale rostl vývoz motorových vozidel a jejich dílů, informoval ČSÚ. Celkový vývoz v březnu meziročně vzrostl o šest procent na 429,7 miliardy korun a dovoz o 8,8 procenta na 397,2 miliardy korun. Meziměsíčně po sezonním očištění se vývoz snížil o dvě desetiny procenta a dovoz o 0,4 procenta.