Aktualizace: 7.05.2024 09:29

Praha – Průmyslová produkce v Česku se v březnu vrátila k poklesu. Meziročně klesla o 2,7 procenta, oproti únoru výroba byla nižší o 1,6 procenta. Stavební výroba se meziročně propadla o 8,3 procenta, je to největší pokles za tři roky. Oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství. Zahraniční obchod ČR skončil v březnu přebytkem 39,3 miliardy Kč, meziročně o 22,3 miliardy Kč vyšším. Kladně ho ovlivnil obchod s elektrozařízením. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Průmysl v březnu meziročně klesl o 2,7 procenta

Průmyslová produkce se v březnu po jednoměsíčním růstu vrátila k poklesu. Meziročně klesla o 2,7 procenta, oproti únoru byla výroba nižší o 1,6 procenta. Důvodem poklesu byla podle něj vysoká loňská srovnávací základna v produkci automobilů i pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení.

„Březnový meziroční pokles průmyslové produkce nejvíce ovlivnily dva faktory. Prvním z nich byla mimořádně vysoká loňská srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel. Druhým pak pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, který zasáhl již většinu oborů tohoto odvětví,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

V únoru se domácí průmysl po tříměsíčním poklesu meziročně mírně zvýšil o 0,7 procenta a meziměsíčně si polepšil o 1,9 procenta. Analytici ale tehdy poukázali na to, že jeho celková výroba by bez vlivu automobilového odvětví meziročně klesla.

Hodnota nových zakázek letos v březnu meziročně vzrostla o 5,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se oproti loňskému březnu zvýšily o 8,6 procenta, zatímco nové tuzemské zakázky klesly o 1,1 procenta. Meziměsíčně byla podle statistiků hodnota nových zakázek nižší o 1,5 procenta.

Meziroční nárůst zakázek podle ČSÚ také nejvíce ovlivnilo nejvýznamnější odvětví českého průmyslu, tedy automobilový průmysl, ale opačným směrem než v případě produkce. „Ve výrobě motorových vozidel se na růstu hodnoty nových zakázek projevila zčásti nízká loňská srovnávací základna, ale také růst celého odvětví. Hodnota nově nasmlouvaných zakázek vzrostla i ve výrobě elektrických zařízení, zejména světelných komponentů pro automobily,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Poprvé od konce roku 2022 se meziročně zvýšila hodnota nových zakázek v chemickém průmyslu. Méně zakázek zaznamenala výroba strojů a zařízení, kovodělný průmysl a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců se meziročně snížil o dvě procenta.

Stavební výroba se meziročně propadla o 8,3 %, nejvíce za tři roky

Stavební výroba v Česku se letos v březnu meziročně propadla o 8,3 procenta, což je nejvýraznější pokles za více než tři roky. Oslabilo pozemní i inženýrské stavitelství. Počet zahájených staveb bytů se oproti loňskému březnu snížil skoro o pětinu. Produkce ve stavebnictví poklesla i v meziměsíčním srovnání, a to o 7,8 procenta.

Ve srovnání s loňskem se stavební výroba v březnu snížila v pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, o 11,1 procenta. Inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, oslabilo mírněji, a to o 0,9 procenta. „Zatímco meziroční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím, k tomu meziměsíčnímu přispěly více inženýrské stavby,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Vývoz i dovoz v březnu meziročně klesly, obchodní bilance přesto nadále rostla

Zahraniční obchod ČR skončil v březnu přebytkem 39,3 miliardy korun, který byl meziročně o 22,3 miliardy Kč vyšší. Výsledek kladně ovlivnil zejména obchod s elektrickými zařízením. Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně větší deficit obchodu s rafinovanými ropnými produkty. Obchodní bilance v březnu nadále rostla, přestože vývoz i dovoz meziročně klesl.

„Důvodem bylo rychlejší tempo poklesu dovozu, který se oproti loňské hodnotě snížil o více než 36 miliard korun,“ uvedla vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Jana Mazánková.

Meziročně klesl export o 3,3 procenta na 408,7 miliardy Kč a import o devět procent na 369,4 miliardy korun. Letošní březen měl o tři pracovní dny méně než loni. Meziměsíčně po sezonním očištění se vývoz snížil o 1,1 procenta a dovoz o 2,2 procenta.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.