
Komerční prezentace Aktual.: 7.04.2025 11:55
Praha – Průmyslová produkce v Česku letos v únoru po čtyřech měsících poklesu meziročně reálně vzrostla o 1,5 procenta. Výsledek zahraničního obchodu výrazně překonal očekávání trhu, když vykázal přebytek 35,5 miliardy korun. Naopak stavební výroba podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) po čtyřech měsících meziročního růstu spíše stagnovala. Meziročně sice vzrostla o 0,9 procenta, meziměsíčně ale byla o 0,6 procenta nižší. Analytici odhadují, že další vývoj především v průmyslu a obchodu negativně ovlivní celní bariéry ze strany USA.
„Únorová průmyslová statistika vypadá na první pohled impozantně, nicméně na oslavy průmyslového odražení ode dnes je stále brzy,“ řekl ČTK analytik Investiky Vít Hradil. Poukázal na to, že na výsledek měl vliv zejména sektor výroby elektřiny, plynu a tepla, který zaznamenal letos silný a před rokem naopak velmi slabý výsledek. Díky efektu nízké srovnávací základny tak vykázal skokový meziroční nárůst, čímž tento sektor podle Hradila vytáhnul statistiku celého průmyslového odvětví směrem nahoru.
Relativně dobré výsledky by v průmyslu mohl přinést i březen, následující výhled počínaje dubnem je ale podle analytiků zahalen nejistotou v podobě dopadu cel uvalených ze strany Spojených států. Pro Česko je USA z hlediska vývozu zboží na desáté pozici, ovšem z hlediska vývozu přidané hodnoty zahrnující i vývozy meziproduktů prostřednictvím třetích zemí jde o třetího nejdůležitějšího obchodního partnera, upozorňují komentátoři.
Hrozba zavádění cel se zatím zásadně neodrazila ani na zahraničním obchodu. To se ale podle analytiků může v souvislosti s oznámenými cly změnit. „Zatímco USA nepatří v přímém obchodu se zbožím mezi hlavní obchodní partnery Česka, důležitý vliv může přijít nepřímo prostřednictvím zapojení českých firem do globálních výrobních řetězců,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Dopad na obchodní bilanci a vývoj hrubého domácího produktu tak podle něj může být citelný. „Ve hře je navíc riziko odvetných opatření ze strany EU a další eskalace napětí,“ doplnil. Podíl USA na exportu z ČR podle odborníků činí tři procenta. Do USA ale směřuje pětina zboží vyváženého z Evropské unie.
V únorových výsledcích stavebnictví se podle analytiků projevil úspěch inženýrského stavitelství, tedy výstavby dopravních či energetických staveb. Výsledky stavění budov jsou ale v Česku stále poměrně slabé. Kromě pomalého povolování je brzdí také zastaralé územní plány, které brání dalšímu rozvoji měst. „U inženýrských staveb je patrné zlepšení situace. Z úrovňového pohledu se jejich objem v únoru vyšplhal na nejvyšší hodnotu od dubna 2022. Zde je možné dát lepší výsledky do kontextu vyšších veřejných výdajů směrem do infrastrukturních investic. Naproti tomu u pozemního stavitelství je zřejmá přetrvávající stagnace, a to jak kvůli obecné ekonomické nejistotě, tak i kvůli stále relativně restriktivní měnové politice a dražšímu financování,“ uvedl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.