Aktualizace: 10.07.2024 00:05

Praha – Průměrná sazba hypoték na počátku července nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,02 procentního bodu na 5,49 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Od maxima z února 2023, kdy byla úroková sazba podle Hypoindexu 6,37 procenta, tak klesly úroky u hypoték o 0,88 procentního bodu. Vedle toho Česká národní banka snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,25 procentního bodu.

„Je tak vidět, že i přes opětovné snížení základních úrokových sazeb ze strany České národní banky hypotéky příliš nezlevnily a banky tak nadále drží kurz velmi pozvolného snižování sazeb. Navíc u některých fixací hypoték na 80 procent LTV, což je poměr mezi výší hypotéky a hodnotou zastavované nemovitosti, banky naopak sáhly ke zvýšení úrokových sazeb,“ uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Pokud má klient vybranou nemovitost a chtěl by čekat s žádostí o hypotéku na snížení sazeb, doporučil s hypotékou neotálet. Výraznějšího snížení by se totiž podle Sýkory v dohledné době nemusel dočkat. V současné situaci klienti s největší pravděpodobností sáhnou po kratších fixacích hypoték, jako jsou roční nebo dvouleté, maximálně tříleté, dodal analytik.

S ohledem na to, že schválený maximální poplatek za předčasné doplacení úvěru platný od letošního září neodpovídá částce, za kterou lobovaly banky, je podle něj téměř jasné, že ty si budou i nadále vytvářet rezervu na každém novém klientovi. „A tak se nějaké výrazné zlevňování hypotečních sazeb nedá očekávat,“ podotkl.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,49 procenta byla v červenci 21.475 korun. Meziměsíčně klesla o 45 korun, od začátku roku zhruba o 1000 korun, ukazují data.

Bankovní rada ČNB na svém jednání 27. června 2024 snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta. „Zřejmě to bylo naposledy, kdy přistoupila k takto výraznému snížení. Po prázdninách je pravděpodobné, že ČNB přibrzdí a bude snižovat svoji základní sazbu již jen o čtvrt procentního bodu,“ odhadl Sýkora.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.